“Seçime şaibe karıştırılmıştır” 

“İtirazlar sonuçlanmadan seçim sonuçlanmaz”
CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, halk oylamasında mühürsüz zarflarla oy kullanılmasına itirazlarının bulunduğunu hatırlattı ve “Bu nedenle partimizin itirazı sonuçlanmadan bu seçimin sonuçlanmış olması mümkün değildir. Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığımız itiraza vereceği sonucu bekleyeceğiz. Seçime şaibe karıştırılmıştır” dedi.

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, Anayasa Değişikliği Halk Oylaması’nın resmi olmayana sonuçlara göre yüzde 48, 65 oya karşılık yüzde 51,35 oyla kabul edilmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.
Bıyıklı şunları söyledi:
“Parti olarak yaklaşık 2 milyon 500 bin oya mühürsüz zarflarla oy kullanılmasının tespit edilmesi nedeniyle itiraz ettik. Yüksek Seçim Kurulu mühürsüz zarflarla kullanılan oyların geçerli olduğuna karar verdi. Bu kararın nasıl verildiği tartışmaya açıktır. Bu nedenle partimizin itirazı sonuçlanmadan bu seçimin sonuçlanmış olması mümkün değildir. Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığımız itiraza vereceği sonucu bekleyeceğiz. Mühürsüz zarflarla kullanılan oylar seçimin gidişatını etkiliyor. Seçime şaibe karıştırılmıştır. Açık söylemek gerekirse Yüksek Seçim Kurulu’nun baskı altında olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de zaten çok adaletsiz yarış yaşadık. Bir tarafta devletin tüm imkanları ile evet propagandaları yapıldı. Bir tarafta da yokluklar içinde hayır kampanyaları. Evet kampanyalarının bütçesinin 1 milyar dolar olduğunu ifade ediliyor. Ama biz yokluklar ve tüm baskılara rağmen ciddi bir referandum çalışması gerçekleştirdik. Şu anda ortaya çıkan sonuç bile anlayana çok önemli mesajlar içeriyor. Bir haksızlık varsa inşallah giderilir. Gerçek sonuç ortaya çıkar. ”