“Sefer olmazsa yolcu da olmaz”

“Havalimanını gündemden düşürmeyeceğiz”

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, havalimanı konusundaki duyarlılığını dün yaptığı açıklamayla bir kez daha ortaya koyarken, 60 yıl önceki seferlere işaret etti ve “Yeterli sefer olmazsa yolcu da olmaz” diye konuştu.

Havalimanını çalıştıramadığımızı, bunun nedenleriyle ilgili sorunun cevabını bulduğumuzda sorunun da çözülmüş olacağını kaydeden Katar, Kastamonu Havalimanı Kastamonu’nun gerçek gündemidir. Biz Kastamonu Havalimanı’nın unutulmasına izin vermeyeceğiz. Kastamonu Havalimanı’nı gündemden düşürmeyeceğiz” dedi.

 

 “Tarih 20 Mayıs 1960, günlerden Cuma. Dönemin yerel gazetelerinden YENİSES gazetesi manşetten bir haber duyurur: ‘Dünden itibaren THY uçak seferleri başladı.’

Yıl 1960. Kastamonu Havalimanı’na yolcu uçağı tekeri değdiği tarih üzerinden 60 yıl geçti. 20 Mayıs Saat 09:00’da şu anki mevcut havalimanımıza inen uçak Ankara-Kastamonu-Zonguldak-İstanbul seferini yapıyordu. Aynı gün bir başka uçak Saat 15:00’te tekrar havalimanımıza indi. Bu sefer rota İstanbul-Zonguldak-Kastamonu-Ankara’ydı.

“60 YIL ÖNCE KASTAMONU’DA İSTANBUL GİDİŞ-DÖNÜŞ UÇAK SEFERLERİ VARDI”

KASİAD Kastamonu Şubesi olarak Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaretimiz sırasında duvarda asılı görmüş olduğum YENİSES gazetesinin bu haberi karşısında hem üzüldüm hem de çok şaşırdım.

Öncelikle 1960 yılında Kastamonu’ya uçak indirmeyi başaran iradeyi tebrik ediyor, o gün bu temellerin atılmasına vesile olan tüm yetkilileri, şehrimizin valisini, dönemin milletvekillerini şükranla anıyorum.

Hep söyledik sefer olmadığı zaman yolcu olmaz. Düzenli seferler olduğu müddetçe insanlar tercihlerini havayolundan yana kullanırlar. İlk yolcu uçağı indiği tarihten itibaren yolcu sayıları bahane edilerek sefer iptalleri yaşandı. Hâlâ aynı sorun devam ediyor.

Biz,‘Havalimanımız var, uçak iniyor artık’ diye sevinirken aslında 60 yıl önceden farksız bir durumla karşı karşıyayız.

O günün imkanlarında Kastamonu’dan İstanbul’a gidiş-dönüş uçak seferleri düzenlenebiliyordu da şimdi neden yapılamıyor?

60 yıl öncesine göre THY’nin uçak sayısı mı yetersiz?

1960 yılında Kastamonu Havalimanı’nın fiziki imkanları daha mı iyiydi?

Ya da şu soru daha doğru olacak 1960 yılında biz Kastamonu olarak daha mı heyecanlıydık, daha mı istekliydik?

Havalimanımız var, onlarca havalimanı personelimiz var; İstanbul’da milyonlarca hemşerimiz, Kastamonu’ya ciddi bir turist ilgisi var ama biz Kastamonu Havalimanı’nı ÇA-LIŞ-TI-RA-MI-YO-RUZ.

60 yıl sonra aynı noktada olmamızın sorumlusu Kastamonu halkı olarak biz miyiz?

Ben burada Kastamonu halkına suç bulmuyorum; o zaman suçlu kim?

Bu sorunun cevabını bulduğumuz zaman Kastamonu Havalimanı’nı daha aktif hale getirebiliriz. Sadece Kastamonu Havalimanı’nı değil bu sorunun cevabıyla beraber Kastamonu’nun kalkınması noktasında sanayinin, turizmin, tarım ve hayvancılığın önünü açabiliriz diye düşünüyorum.

Kastamonu Havalimanı Kastamonu’nun gerçek gündemidir. Son dönemde havalimanımız yine unutulmaya başlandı.

Biz Kastamonu Havalimanı’nın unutulmasına izin vermeyeceğiz. Kastamonu Havalimanı’nı gündemden düşürmeyeceğiz.”