Şehit ağabeyi Vali’den Azerbaycan askerlerine mektup

Şehit ağabeyi olan Vali Avni Çakır, “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var Kampanyası”na katıldı.

Çakır, Dağlık Karabağ’da zaferini ilan eden Azerbaycan askerlerine hitaben kaleme aldığı mektubunu Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu’na teslim etti.

Vali Çakır’ın “Selam olsun sana can Azerbaycan” diye başlayan mektubunun bir bölümü şöyle:

“Her şeyiyle, tüm enerjisi ve güvenliğiyle dışa bağımlı olup halkını sefaletle mücadeleye mahkûm eden kukla devlet Ermenistan’ın yöneticileri, senin topraklarından kendi topraklarına toprak katarak, sözüm ona Büyük Ermenistan’ı kurma sevdasıyla olmayacak işlere giriştiler. Onların bu sevdaları yıllardır bizim içimizi yaktı. Tarih boyunca Ermeni zulmüne maruz kalıp onların katliamlarıyla, verdikleri acılarla yaşadık. Dünyanın bazı devletleri bu zulüm ve katliamlara sessiz kaldığı gibi destek verenler, katliamları körükleyenler de oldu. Ermenilerle birlikte bu kuklayı oynatanlar, vatan toprağının, onun bir karışının hatta çakıl taşının dahi bizim için ne yüce manalar taşıdığını bilemediler.

‘Senin öz devletin, öz milletin, öz ceddin var

Vatan uğrunda ölenler, ölümünde doğar

Biz vatan mecnunu, yurt aşığı, sulh askeriyiz

Biz vatan namına ölsek, dirilerden diriyiz’

Büyük mütefekkir ve şair Bahtiyar Vahapzade’nin bu mısraları, Türk milletinin vatanına olan kara sevdasını ve onun muhafazası uğruna canından geçerek her zaman, her şartta mücadele edeceğini, vatanları uğruna şehadet şerbeti içenlerin dirilerden daha diri olduklarını ne de güzel ifade etmektedir.”