Şehit yakını ve gazilerin hükümetten talepleri var

 

“Öncelikli sorunları Ankara’ya ilettik”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, şehit anne ve babalarının maaşlarının ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiğini bildirdi.

 

 

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi’nin Ankara temaslarının detayları kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Berat Satıoğlu ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi 2.Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu dün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’da dile getirdikleri taleplerini anlattı.

Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir’in yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit ve Gazi İşlemleri Daire Başkanı Gamze Ayrım’ı ziyaret ettiklerini açıklayan Berat Satıoğlu, bu ziyaretlerde ülke genelindeki dernek üyelerinin çözüm bekledikleri öncelikli sorunları ve buna karşılık çözüm önerilerini gündeme taşıdıklarını kaydetti.

Şehitlerin geride kalan dul ve yetimleri ile malül ve gazilerin taleplerinin olabildiğince yerine getirilmesinin kutsal bir vatandaşlık görevi olduğunu belirten Berat Satıoğlu, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Ziyaretlerimizde şehit anne ve babaların maaşlarının arttırılmasını, devlet övünç madalyası verilenlere madalya maaşı bağlanmasını, vazife malûllerine konut kredisi verilmesini, iş hakkının tüm şehit çocuklarına tanınmasını, harp ve vazife malûllerine 3 bin 600 prim gününde yaşlılık aylığı bağlanmasını, Bedelli Askerlik hizmeti için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca toplanan paraların dağıtılmasını, harp ve vazife malulü maaşlarının arttırılmasını, harp ve vazife malullerinin ortez ve protez sıkıntısının giderilmesini, eğitim öğretim ve tütün yardımının arttırılmasını, harp ve vazife şehitlerinin yakınları ile vazife malullerine istihdam verilmesini, EK 77 kapsamının genişletilmesini, KDV VE ÖTV’den muafiyet sağlanmasını, şehit ve malûl gazi çocuklarının vakıf üniversitelerinde burslu okutulmalarınıın sağlanmasını, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’na göre kira yardımı yapılanların kiralama sürelerinin 15 yıla çıkarılmasını, sosyal yardımlaşma tarafindan yapılan yardımların düzenlenmesini, mevzuat dağınıklığının giderilmesini ve dernek örgütlenmesinin desteklenmesi ile derneklere mali yardım yapılmasını talep ettik.”

Bu sorunların bir an önce çözümünü beklediklerini belirten Berat Satıoğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın, Şehir Parkı’nda derneğe tahsis edeceği yeni hizmet binasıyla Kastamonu genelinde karşı karşıya oldukları en önemli sorunuda aşmış olacaklarının altını çizdi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi 2.Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu ise Ankara’da bulundukları ziyaretlerde muharip gazilerin de talepleri dile getirdiklerini belirtti.

Öncelikle şeref aylıklarındaki farkın ortadan kaldırılmasını istediklerini kaydeden Mahmutoğlu, “2013 yılında çıkan yasa ile vazife malülleri ile görev şehitlerinin çocuklarına tanınan iş hakkının, gazilerin çocuklarına da tanınması bekliyoruz. Ayrıca gazilerimize faizsiz konut kredi verilmesini, pasaport ve silah harçlarından gazilerin muaf tutulmasını, muharip gazilerin taşıt alımlarında ÖTV’den muaf tutulmasını, KKTC tarafından Kıbrıs gazilerine övünç madalyalarının biran önce verilmesini, diğer gazilere verilen hakların Kore ve Kıbrıs gazilerine de tanınmasını istiyoruz. Bu isteklerimizi Ankara’da her ziyaretimizde dile getirdik. Bu sorunların çözümüne katkı sunacak herkese şimdiden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.