Şehrin iki yakası havadan birleşiyor

Şehrimizin doğusunu ve batısını birbirine bağlayacak olan Teleferik projesinin temeli cumartesi günü atıldı.
Kentin doğusundaki saat kulesi ile batısında yer alan Seyrangah Tepesi arasında yapılması planlanan teleferik için Saat Kulesi kısmında temel atma töreni düzenlendi.
Proje kapsamında bin 33 metre uzunluğunda 6 kişilik kabinler kurulacak. Teleferik günlük 3 bin kişi taşıma kapasitesine sahip olacak ve teleferikte 5 dakika 45 saniye seyahat edilebilecek.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, projenin turizm açısından kentin gelişmesine katkısının olacağını ifade ederek, “Kastamonu bölgede gelişen, gelişmesini hızla sürdüren bir il. Kastamonu halkını bana görev vermesiyle birlikte çok hızlı bir şekilde imarla ilgili çalışmalara başladık. 228 kategoride 957 tane proje ürettik. Bir kısmı tamamlandı bir kısmı da devam ediyor. Bu projelerden en büyüklerinden biri bu gün burada temelini atacak olduğumuz teleferik projesi. Bu projenin Kastamonu’ya her bakımdan yarar sağlayacağını düşünüyorum. Kendimizi daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız” dedi.
Projenin yapım süresinin 8 ay olduğunu da söyleyen Babaş, “En fazla Mart’ta teleferiği açmış oluruz ve hep birlikte Seyrangah Tepe’ye yolculuk yaparız. Kastamonu’nun güzelliğini seyrederiz. Kastamonu’nun siluetini bozmuyor. Anıtlar Kurulu’nun onayı alındı. Tek amacımız Dünya Kültür Miras listesine girmektir. Eğer Kastamonu Dünya Kültür Miras Listesine girebilirse, şehrimizin geleceğini kurtarmış oluruz” diye konuştu.
Milletvekili Murat Demir ise “Projemiz hayırlı ve uğurlu olsun. AK Parti belediyeleri Türkiye geleninde çok özveriyle çalışıyor. Yapılan vizyon projelerin bir örneğini Kastamonu’da yaşıyoruz. Belediye Başkanımız geldiği günden bugüne kadar yaptığı projelerin hızına yetişilmiyor. Teleferik projesi özellikle gelecek yıllarda şehrin gelişmesine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Kastamonu’ya gelenler şehrin geliştiğini hep dile getiriyorlar. Teleferik projesiyle Kastamonu vizyon iller arasında yer alacak” dedi.
Kastamonu Belediyesi’nin özellikle tarihi kültürel varlıkların gün ışığına çıkarılması ve zenginliklerin ayağa kalması noktasında önemli bir sorumluluk üstlendiğini söyleyen Milletvekili Metin Çelik de “KUZKA, belediyemiz, valiliğimiz, milletvekillerimiz ve vatandaşlarımızla Kastamonu’nun geleceğini inşa ediyoruz. Önümüzdeki dönem Kale restorasyonu projesi hazırlandı. Kültür Bakanlığımız tarafında restorasyonu yapılacak. Şeyh Şa’ban-ı Veli Caddesinin etapları yapılacak. Belediye Başkanımız ve ekipleri titiz bir şekilde çalışıyor. Her zaman yanlarındayız” diye konuştu.
Selçuklu devletinin en önemli ve en başta gelen beyliklerinden birisinin Candaroğlu olduğunu söyleyen Milletvekili Hakkı Köylü ise “Atalarımız bize muazzam bir şehir bıraktılar. Ne yazık ki biz o şehri günden güne bozarak, içinden çıkılmaz bir hale getirdik. Son yıllarda tekrar eskinin ne kadar değerli olduğunu bütün dünyadan bizde öğrendik. Acaba eski şehrimizi tekrar nasıl canlandırabiliriz? Girişimi başlatıldı. Girişimler sayesinde Belediye Başkanımızın çalışmalarıyla da Kastamonu tekrar bölgenin en önemli şehri olma yolunda” dedi.
Temel atma töreninde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, Kastamonu turizmi açısından önemli bir tesisin temelini attıklarını belirtti.
Teleferiğin diğer yapılan hizmetleri birbiri ile bütünleştireceğini aktaran Karadeniz, “Sadece turistler açısından önemli görmüyorum. Kastamonu’da yaşayan herkes açısından önemli. Bu tesisin Kastamonu’da yapılan diğer bütün yatırımların bütün gelişmeye yönelik çalışmaların önemli bir parçası.” dedi.