“Şeker Fabrikası Kastamonu’nun sigortası”

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin gölgesinde 1 Mayıs’a giren Şeker İş Sendikası’nın Kastamonu Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu, dün Yol İş Lokali’nde kutlanan 1 Mayıs etkinliğinde yaptığı konuşmada, şeker fabrikasının Kastamonu’nun sigortası olduğunu söyledi.

Çufadaroğlu, “Biz hükümete düşman değiliz. Ben dahil bizim yüzde 50’miz bu hükümete oy verdik. Artı olarak ben köyüme de oy verdirttim. Şimdi herkes şapkasını önüne eğsin ve sadece çocuklarının geleceğini düşünsün. Üretimi olmayan bir ülkenin kalkınma şansı yok” diye konuştu.

 

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin gölgesinde 1 Mayıs’a giren Şeker İş Sendikası’nın Kastamonu Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu, dün Yol İş Lokali’nde kutlanan 1 Mayıs etkinliğinde yaptığı konuşmada, şeker fabrikasının Kastamonu’nun sigortası olduğunu söyledi.

Özelleştirme kapsamındaki 14 şeker fabrikasından 11’inin satıldığını, 2’sinin Cuma günü satışa çıkarılacağını söyleyen Ali Çufadaroğlu, “Bu şeker fabrikaları ülkeye ne zarar verdi de satılıyor? Şeker fabrikaları Cumhuriyet’ten beri bu ülkenin geleceğine, çiftçisiyle, köylüsüyle, esnafıyla, nakliyecisiyle her kesimi destekleyen kurumlardır. Bu ülkede ve dünyada en çok yerli katma değeri yaratan tek sanayi şeker sanayisidir. Ayrıca tarımla sanayiyi entegre eden tek tarım ürünü şeker pancarıdır. Avrupa bu şeker pancarını kaybetmemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Pancara destek veriyorlar. Avrupa’da özelleşen fabrikaların özelleştirilmeden önce teknolojileri yenilendi. Ondan sonra şeker pancarı için çiftçiler desteklendi. Kotalar dolduruldu. 10 sene boyunca devlet şeker fabrikasından elini çekmedi. Yüzde 51 hissesi devlette kaldı. Fakat biz şimdi şeker fabrikalarını satıyoruz. İnşaat firmalarına, tekstil firmalarına satıyoruz. Bu fabrikalar bu ülkenin sigortası. Kastamonu Şeker Fabrikası da Kastamonu’nun sigortasıdır. Şeker Fabrikası’na Kastamonu’nun sahip çıkması lazım. Şu anda fabrikamızın satışı durdu. Çünkü özel sektörde bizim fabrikamızın çalışabilmesi çok zor. Çünkü kotamız az” ifadelerini kullandı.

Şeker fabrikalarının sağlıklı nesiller yetişmesi için bir güvence olduğunu da söyleyen Ali Çufadaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika’nın Cargill firması bu özelleştirmeleri istiyor. Cargill firması bu ülkeyi daha rahat zehirleyebilsin, bizim çocuklarımızdan zeki çocuk olmasın, aptal bir nesil yetişsin diye bu fabrikaları satıyorlar. Çünkü bu tatlandırıcıların çocuklarda beyin hücrelerini öldürdüğünü profesörler açıklıyor. Bizim özellikle çocuklarımızın, geleceğimizin yok olması için bu tatlandırıcıların önü açılıyor. Ben hükümetimizden fabrikaları satmamasını istiyorum. Şeker fabrikaları zarar etmez, zarar ettirilir. Bu fabrikalara sahip çıkmamız lazım. Üretim yapan her yere sahip çıkmamız lazım. Biz neden dışa bağımlı hale geldik. Özellikle gıda üretimini biz neden kendi ülkemizde yapamıyoruz? Neyimiz eksik bizim? Biz neden samanı bile ithal eder hale geldik?”

Herkesin şapkasının önüne koyarak, çocukların geleceğini düşünmesi gerektiğini söyleyen Ali Çufadaroğlu, “Şu anda OHAL’den dolayı meydanlara inemiyoruz. 1 Mayıs’ı meydanlarda kutlayamıyoruz. Bunları düşünelim. İşverenlere ‘Biz bu OHAL’i uygulamasak, işçiler grev yapardı, sizi rahatsız ederlerdi’ denildiğini de unutmayalım. Biz hükümete düşman değiliz. Ben dahil bizim yüzde 50’miz bu hükümete oy verdik. Artı olarak ben köyüme de oy verdirttim. Şimdi herkes şapkasını önüne eğsin ve sadece çocuklarının geleceğini düşünsün. Üretimi olmayan bir ülkenin kalkınma şansı yok. Meydanlarda davul zurnalarla kutlayabileceğimiz nice 1 Mayıslar’a erme dileğiyle bayramınızı kutluyorum” dedi.