Şeker’de 57. kampanya başladı “BİZ EKELİM BİZ KAZANALIM”

  • Kastamonu Şeker Fabrikası’nda 95 gün sürecek olan 57’nci kampanya döneminde işlenecek 338 bin ton pancardan yaklaşık 42 bin 500 ton kristal şeker, 14 bin 500 ton melas, 85 bin ton yaş pancar posası üretimi bekleniyor.Fabrika Müdürü Hasan Bedirhan Aka, fabrikanın bu sene yapacağı üretim faaliyetlerinden bölgeye sağlayacağı parasal değerin 300 milyon TL civarında olacağını açıkladı.

Törene katılan Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın alın teri ve emeğini verme konusundaki hassasiyetiyle 1 ton A kıtası alım fiyatı 300 TL olarak açıklanmıştır. 2019 yılı için yüzde 15.90 olarak hedeflenen enflasyon oranının yüzde 11.66 puan üzerindedir. Açıklanan baz fiyat ile üreticilerin enflasyonun üzerinde gelir elde etmesi sağlanmıştır” dedi.

Kastamonu Şeker Fabrikası’nın 57. Kampanya açılış töreninde konuşan Şeker-İş Temsilcisi Ali Çufadaroğlu, fabrikaya il dışından 150 bin ton pancar gönderildiğine işaret etti ve üretimdeki bu açığı Kastamonu çiftçisinin doldurması çağrısı yaptı. Çufadaroğlu, “Bu baca dünya durdukça tütsün…Bize Ankara’dan gelen yaklaşık 150 bin ton pancarı artık bizim çiftçimiz eksin ve Kastamonu kazansın”diye konuştu.

  

Kastamonu Şeker Fabrikası’nda 57, kampanya dönemi dün düzenlenen törenle başladı.

95 gün sürecek olan kampanya döneminde işlenecek 338 bin ton pancardan yaklaşık 42 bin 500 ton kristal şeker, 14 bin 500 ton melas, 85 bin  ton yaş pancar posası üretimi bekleniyor.

Kampanya açılış törenine  Vali yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik, Garnizon Komutanı Per. Alb .Gamze Aydoğdu,  Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, İl J. Komutanı J. Alb. Mücahit Avkıran, eski AK Parti Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İGM Başkanı Güray Parçal, Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yardımcısı Cengiz Sezer, Kurum Müdürleri, STK Başkan ve Yöneticileri,Pankobirlik Başkanı Burhan Tuzsuz, Bakım Onarım Dairesi Başkanı Uğur Karabaltaoğlu,  Muhtarlar, Sendika Başkan ve Yöneticileri başta olmak üzere çok sayıda vatandaş  ve üreticiler katıldı.

90 gün sürecek olan 57. Pancar İşleme Kampanyasında sırası ile Şeker Fabrikası Müdürü Hasan Bedirhan Aka, Gıda ve Şeker-İş Sendikası Kastamonu İl Temsilcisi  Başkanı Ali Çufadaroğlu, Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yardımcısı Cengiz Sezer, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik ve Vali Yaşar Karadeniz konuşma yaptı.

Hasan Bedirhan Aka

Kastamonu Şeker Fabrikası Müdürü Hasan Bedirhan Aka, “Fabrikamızın bu sene yapacağı üretim faaliyetlerinden bölgemize sağlayacağı parasal değer 300 milyon TL civarında olacaktır” dedi.

Ali Çufadaroğlu

Çiftçiden pancar ekmesini isteyen Gıda ve Şeker-İş Sendikası Kastamonu İl Temsilcisi  Ali Çufadaroğlu da programda, “Bir kampanya dönemi daha geldi. Yaklaşık 400 kişi müteahhit firmalarda taşeron adı altında işe başlıyor ve bu 400 kişi kampanya döneminde çalışacak. Pancar ne kadar çok olursa fabrikamızda bu işçiler o kadar uzun süre çalışır. Taşeronda çalışanlarımızın %90 ı köylerden geliyor. Bunlar bile 5-10 dönüm pancar ekse büyük katkı sağlar. Hem çiftçimiz hem işçimiz hem Kastamonu ve hem de ülkemiz kazanır.

Tatlandırıcıların denetiminin daha sıkı yapılması gerekli. Lütfen Allah rızası için şu güzel ülkemizin geleceği için geleceğimizi yok etmeyelim. Hükümetimizden tekrar çok rica ediyorum. Bu tatlandırıcıların daha sıkı ve gerçekçi denetimini yaptırıversin. Bunu herkes çocuklarının ve ülkesinin geleceği olarak düşünmeli. Bizler çalışanlar olarak bugüne kadar olduğu gibi bugün de yarında her türlü fedakârlığı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 57. kampanyamızın kazasız belasız geçmesini dilerim. Bu baca dünya durdukça tütsün inşallah diyor, herkese saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Cengiz Sezer

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer ise yaptığı konuşmada, “Hedeflerimizi hayata geçirirken ülke ekonomisine ve bölgesel girişime katkıda bulunmak önceliklidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın alın teri ve emeğini verme konusundaki hassasiyetiyle 1 ton A kıtası alım fiyatı 300 TL olarak açıklanmıştır. 2019 yılı için yüzde 15.90 olarak hedeflenen enflasyon oranının yüzde 11.66 puan üzerindedir. Açıklanan baz fiyat ile üreticilerin enflasyonun üzerinde gelir elde etmesi sağlanmıştır. Türk Şeker, ülkemizin şeker kotasının yüzde 36’lık payı, 93 yıllık mazisi ve marka değeri ile öncü ve lider olmayı devam etmektedir. Hedefimiz dünyadaki şeker sektöründeki değişmeleri ve gelişmelerini takip ederek yapacağımız yatırım ve iyileştirmeler ile daha ekonomik ve verimli üretim yapmaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından pancarını ilk getiren 10 çiftçiye ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Ödüllerin verilmesinin ardından kurban kesildi, dualarla kurdele kesildi ve Kastamonu Şeker Fabrikası’nda 57. Kampanya dönemi başladı. İlk traktörü ise Vali Yaşar Karadeniz tartarak pancar boşaltım sahasına gönderdi.