Sertlek: “İsrafa ve yolsuzluğa dikkat”

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Sertlek, ekonominin durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. AKP iktidarının yanlış ekonomi politikalarının bedelini 81 milyon vatandaşın ödediğini belirten Ahmet Sertlek, “Türkiye ekonomik dar boğazdan sorumluluğu dış güçlere atarak kurtulamaz” dedi.

Meselenin dış güçler olmadığını ifade eden Ahmet Sertlek, “Mesele Türkiye ekonomisinin dış güçlerin sıcak para operasyonuna açık hale getirilmesidir. Tükettiğinden fazlasını üreten, ihracatı ithalata endeksli olmayan, sürekli borçlanmayan, inşaatlar, rezidanslar, AVM’ler yerine fabrikalar, üreten tesisler kuran, tarım ve hayvancılığını canlandıran, yargıyı siyasetin yörüngesinden çıkaran ve büyüme yerine kalkınmaya odaklanan bir Türkiye inşa edilmezse, dış güçler her istediğinde ülkemize operasyon yapar. Türkiye bugün AKP iktidarının ekonomiyi sıcak paraya dayalı hale getirmesinin sıkıntısını yaşamaktadır. AKP’nin yanlış ekonomi politikalarının bedelini 81 milyon vatandaş ödemektedir. İsrafa ve yolsuzluğa yol açan verimsiz tüm harcamalara son verilmeli, ismi gibi çılgın ve Türkiye’ye bir faydası olmayacak olan projelerden vazgeçilmelidir. Kamu özel sektör işbirliğiyle yapılan projelerde ve kamu ihalelerinde, sadece Türk Lirası kullanımına geçilmelidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ekonomik savaş ifadesine de değinen Ahmet Sertlek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik savaşta olduğumuzu belirtti. Ekonomik savaşı, iktidarın reklam arası olarak gördüğü cumhuriyetiniktisadi kazanımları olan pek çok kuruluşu özelleştirme adı altında sattığı yabancılara karşı veriyoruz. Ne yazık ki, AKP döneminde Türkiye’de borsanın %60’dan fazlası yabancıların eline geçmiştir. Ekonomik savaş, üretmeden kazınılamaz. En başta tarımdan başlayarak, Türkiye’nin yeniden kendi kendine yeten bir ülke haline getirilmesi zorunludur. Bir taraftan ABD’ye meydan okumalar yapılırken diğer taraftan Cargill raporuyla Şeker Fabrikalarını satarak bu ekonomik savaşı kazanmamız mümkün olamaz. Türkiye kurtuluş savaşından sonra da ekonomik savaşa girmişti. Atatürk, yoksul ve harap bir ülkeyi birçok sektörde fabrikalar kurup, üreten ve ekonomisi güçlü bir hale getirdi. Cumhuriyetin ülkemize kazandırdığı bu kazanımların neredeyse tamamı satıldığı için bugün bu haldeyiz. Türkiye bu ekonomik savaştan aynı zamanda ortak akıl ile sağ salim çıkabilir. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener, Milli Egemenliğimizin kalesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, “Milli Ekonomi Gündemi”yle toplantıya davet etmiştir. İktidarın genel başkanımızın bu çağrısına kulak vermesi gerekmektedir.”