Şeyh Ahmet Camisi’nin sancağı çalındı

Gölköy’de 830 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi caminin sancağı, hırsızlar tarafından çalındı.
Edinilen bilgiye göre, Gölköy Şeyh Ahmet Camisi, kimliği henüz belirlenemeyen hırsızlar tarafından talan edildi. Hırsızlar, caminin camını kırarak içeriye girdi ve Şeyh Ahmet Hazretlerine ait olan duvarda asılı iki adet sancağı çalarak kayıplara karıştı..Jandarma, camiye giren hırsız veya hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.
Gölköy Muhtarı İsmail Dizdar, tarihi caminin camını kırarak hırsızların içeriye girdiğini belirterek, “Tornavida ile camı açmışlar. Şeyh Ahmet Türbesi’ne ait duvarda asılı iki adet sancak vardı. Hırsızlar, bu sancakları almışlar, üst başlıkları ile birlikte. Sancağın kırılan parçalarını bırakmışlar fakat içerisindeki bez parçalarını alıp gitmişler. Jandarma ekipleri, hırsızların parmak içini tespit etti, inşallah yakın zamanda yakalanmalarını bekliyoruz” dedi.
Muhtar Dizdar, “Zat, 830 yıl önce Kastamonu’ya gelmiş ve buraya yerleşmiş. O zaman ordu komutanlığı yapmış bir zattır. Bu zat, şeyh unvanını almıştır. Daha sonra burada Tekkeşin adı altında bir aile kurmuş. Şimdi bu aile, bu zatın bırakmış olduğu yerleri hâlâ ekip biçiyor. Ayrıca bizler köylü vatandaş olarak, her dini bayramlarda arefe günleri bu zatın adına çorba ikram ediyoruz. Çevre köylerinden çok sayıda kişi bu yüzden bu türbeye gelir. Ayrıca türbenin içerisine konulmuş olan üzerinde Kur’an-ı Kerim işlemesi bulunan bezler, iki yıl önce çalınmıştı. Buraları iyi bilen birisi tarafından bu hırsızlık olaylarının yapıldığını düşünüyoruz. Büyük ihtimalle çaldıkları parçaların değerli olduğunu bildikleri için gelip almışlar. Fakat bunların bizlerce manevi değeri vardı. Yüzyıllardır burada bu bezler ve sancaklar korunuyordu. Zatın sancağı olarak biz, bunları saklıyorduk. Maddi değerinden çok manevi değeri bizler için büyük” diye konuştu. İHA