SFC işçisi “yetkili” arıyor

46 gündür grevde olan SFC işçileri, anlaşma konusunda şirkete el uzattı. Ağaç-İş Sendikası Mali Sekreteri Hasan Doğan, “Yetkili gelsin sözleşmemizi yaparız. İşyerimize geri döneriz. Biz sadaka istemiyoruz, emeklerimizin karşılığını istiyoruz” dedi.
Vali, Belediye, TAŞİKO ve esnafın SFC grevinden rahatsız olduğunu dile getiren Doğan, “Eğer rahatsız olmasalardı bu iş 5 ayda çözülemezdi. Biz hakkımızı alacağız herkes rahatlayacak. Ömer Gülamoğlu’nun, Bilal Karakaya’nın açıklamalarına karşılık şöyle söylüyorum: Eğer Bilal bey, Ömer Gülamoğlu bizlerin ağabeyleriyse bizlere destek versin. Ben onları dışarıya davet ediyorum.Bizim Avusturyalı’dan ücret beklediğimiz yok. Zekat beklediğimiz de yok. Biz çalışarak emeğimizin karşılığını alacağız. Çalışmadan para alan içerdekiler. Biz çalışacağız. Biz 4 tane, 10 tane ikramiye istemiyoruz. Bu sektörde verilen ücret zamlarının 100 lira altında, 4 ikramiyeden 2 ikramiyeye inmiştik. Bir buçuk aydır grev yapıyoruz ve kaybımız var. O kaybımızı vermek zorundalar. Hasan Çelikoğlu’nun söylediği de o kaybı verecek olmasıdır. Hiç kimse cebinde olmayan yetkiyi, cebinde olmayan parayı vermeye kalkmasın.”
BABAŞ’I CEVAPLADI
Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın açıklamasına da değinen Doğan, bu konuda da şöyle dedi:
“Başkanımız Babaş’ın açıklamaları bizi biraz üzdü. Belediye Başkanı 6356 sayılı Kanun’un olduğunu bilmeden, farkında olmadan bu açıklamayı yaptı. 100 liralık zammı, 200 lira olarak söylemiş. Hasan Çelikoğlu da 200 lirayı veririm dedi. Ancak biz bugün 200 lirayı alıp, 4. aya kadar tekrar bir daha oturalım diyemeyiz. Bize şunu söylüyorlar; elinizdeki silahı bırakın gelin çalışın, içeride mücadele edelim. Belediye Başkanımızın kanunun bilmemesinden dolayı bir açıklamaydı. Başbakan’ın talimatı Bakan’dan Vali’ye ulaştı. Hiç telaş yapmayın bu iş çözülecek. Yetkili belgesi burada. SFC’de yetkili olan arkadaşlarımız. Kerem Hasan Çelikoğlu, Hakan Ali Gündem, Kayhan Faruk, Avukat Arif Alıca. Bu isimler tek başına da değil iki kişi yetkililer. Bunların dışında SFC’de sözleşme yetkisi kimsede yok. Sendikamız adına da yetkili olan bizleriz, benim tek başıma yetkim var. Eğer şu anda SFC’nin sözleşmesini bitirecek biri varsa, ben sözleşme yapmaya hazırım. Boş sözleşme imzalamaya da hazırım.”
SFC’de 17 yıl Kalite Kontrol Departmanı’nda çalıştığını söyleyen Ağaç-İş Şube Başkanı Kadir Çölmekçi ve Forklift Operatörü Erdal Hüseyinbaşoğlu asgari ücret aldıklarını söylerken, Hüseyin Şekerci, şöyle konuştu: “Ben de 25 yılın üzerinde burada çalışıyorum. Benim de yeni giren işçi ile aldığım ücrette bir fark yok. Ücretlerimiz çok düşük, geçinebilecek kadar bir ücret istiyoruz, başka birşey istemiyoruz.”
Grev nöbetindeki diğer işçiler de, “İşte bordrolarımız burada. Bizi dışarıdan bazı açıklama yapanlar 2 bin, 3 bin TL alıyor diyenler oldu. Biz diğer yerlere baktığımız zaman onlara göre çok az bir ücret alıyoruz. Bu konuda da ücretimizi bilmeyenleri uyarıyoruz. Afaki açıklamalar yaparak bizleri de üzmemelerini de istiyoruz. Ücretlerimiz bugünkü şartlarda düşük” dediler.