“Sıfır” konut satışında artış var

Mart ayında Kastamonu genelinde 394 adet konut satıldı. Konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 oranında azaldı. Genel satışlardaki bu azalmaya karşın ilimizde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %2,9 oranında artış gösterdi.Mart ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği 51. il oldu.

TÜİK, 2021 yılı Mart ayı Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre;Mart ayında Kastamonu genelinde 394 adet konut satıldı. Konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 oranında azaldı.

Mart ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 69adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %63,3 azaldığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %17,5 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 37. il oldu. İpotekli satılan konutların 26 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 43 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %31,0 oranında artarak325 adet oldu. Mart ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %82,5 olarak hesaplandı.

179 konut ilk defa satıldı

İlimiz genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %2,9 oranında artarak179adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %45,4 olarak açıklandı. Ülke genelinde Kastamonu, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 15. il oldu.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %17,9azalarak215adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %54,6 olarak açıklandı.