“Sokak hayvanları sorununu çözdük”

Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Kastamonu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’nde de program düzenlendi. Belediye Başkanı Tahsin Babaş, göreve geldiklerinde Kastamonu’nun en önemli ikinci büyük sorunu olan sokak hayvanlarını, yaptıkları çalışmalar neticesinde ikinci büyük sorun olmaktan çıkardıklarını söyledi.
Geçici Hayvan Bakımevi’ne getirilen sokak hayvanlarının önce kısırlaştırıldığını daha sonra da rehabilite edilip doğal ortama geri bırakıldığını belirten Belediye Başkanı Babaş, halk arasında Bakımevi’ne getirilen hayvanların hayatlarının sonuna kadar burada tutulmaları gerektiği gibi yanlış bir algının hakim olduğuna dikkat çekti ve “Mevzuatlar, kısırlaştırılan ve tedavi edilen sokak hayvanını doğal ortamına geri bırakmayı zorunlu kılmaktadır” dedi.
Başkan Tahsin Babaş, “Belediye olarak bu işe gönül verdik, çalıştık, çabaladık ve belli bir noktaya geldik. Şehirde sokak hayvanlarıyla yaşamasını öğrendik. Eskiden sokaklarda ve parklarda çok sayıda sokak hayvanı görüyordum. Şu an bu tabloyla karşılaşmıyoruz. Biz göreve geldiğimizde yaptırdığımız memnuniyet anketinde Kastamonu’nun en önemli ikinci sorunu sokak hayvanları çıktı. Ama bugün bu konuda tek bir şikayet bile almıyoruz. Eskiden her evin kapısında kedi ve köpeği olurdu. Bugün ise insanlarımız bu duruma daha soğuk bakıyor. Artık hayvanlarla yaşamayı öğrenmeli, bu konuda sağduyulu olmalıyız. Gelin Hayvan Bakımevi’ndeki hayvanlarımızı sahiplenelim. Bugün bir çok hayvanımızın yeni sahipleri olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Sokak hayvanlarını sıcak birer yuvaya kavuşturmak amacı içerisinde olduklarını söyleyen Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay ise “Kastamonu Belediyesi Hayvan Bakımevi ailesi olarak sahipsiz canlılarımızın tıbbi bakımlarını, aşılarını yapmaya, yaralı canlılarımızı kurtarmaya, iyileştirmeye ve bir ömür yaşayacağı sıcak yuvalara kavuşturmayı amaç edindik. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın hayvanseverliğini hepimiz biliyoruz. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.