“Son anketler Türkiye’ye sirayet edecektir”

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, “Son 10 güne giriyoruz. Son bir gayretle bu son 10 günde sandığa gitmeyecek olan yurttaşı ikna etmek, kafasındaki soru işaretlerini gidermeliyiz. Bunun bir siyaset üstü konu olduğunu, bunun siyasi partiler üstünde bir öneme haiz olduğunu hep birlikte anlatıyoruz. Son ankette İstanbul’da “hayır” oyu yüzde 54’e yüzde 46 önde çıktı. Bu oran tüm Türkiye’ye sirayet edecektir” dedi.

İstanbul Bakırköy’ün CHP’li Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, 16 Nisan’daki referandum öncesinde partisinin “Hayır” kampanyasına destek vermek için ilimize geldi.

CHP Merkez İlçe Başkanlığı’nda ilk olarak partililerle buluşan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, burada yaptığı açıklamada, kendisini bir Kastamonu hemşehrisi olarak gördüğünü, İstanbul’da Kastamonululardan her zaman büyük destek gördüğünü söyledi.

İstanbul’da ‘hayır’ oyunun yüzde 54’e 46 önde olduğunu ve bu sonucun tüm Türkiye’ye yansıyacağını söyleyen Bülent Kerimoğlu, “Kastamonu rahmetli Bülent Ecevit’in memleketidir. Biz Kastamonu’yu bu anlamda çok büyük bir değer olarak görüyoruz. Ayrıca İstanbul’da belki de nüfusu en yoğun olan il Kastamonu’dur. Tabii ne yazık ki, Kastamonu’nun bu kadar göç veriyor olması Kastamonulular açısından büyük bir üzüntüdür ama biz İstanbullular açısından, İstanbul’da siyaset yapanlar açısından Kastamonulu hemşerilerimizin varlığı büyük bir değerdir, büyük bir mutluluk kaynağıdır. Biz İstanbul’da, Bakırköy’de çok yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bakırköy dışında İstanbul’un hemen hemen bütün ilçelerinde ciddi bir çalışmayı bütün örgütümüzle birlikte yürütüyoruz. Oradan size müjdeli haberlerde vermek istiyorum. En son geçen hafta İstabul’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında, İstanbul’da “hayır” oyu yüzde 54’e yüzde 46 olarak önde çıktı. Ümit ediyorum ki bu hayırların başarısı sadece İstanbul’a, sadece Bakırköy’e değil, bütün Türkiye’ye sirayet edecektir. Umarım 16 Nisan Pazar günü sandıktan Türkiye’nin geleceğini aydınlatan, Türkiye’nin demokrasisini, parlementer rejimini, özgürlükçü ve katılımcı siyaset anlayışının devamını sağlayacak olan sonucu elbirliği ile alacağız. Biz Kastamonu’da ki çalışmaların, referandum sürecinde beklenenin de üstünde bir oy oranıyla Türkiye’yi “hayırlara” taşıyacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

CHP’nin referandum konusunda çok dinamik ve Anayasa hakkında bilgi donanımına sahip olduğunu vurgulayan Kerimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her birimiz bu referandum sürecinde niye “hayır” diyeceğimizi hem biliyoruz, hem de çıkıp sokakta esnafa, yurttaşa, evinde bize ulaşmakta zorlanan ev kadınlarına anlatıyoruz. Tabii referandum sürecinde bu anayasa değişikliklerine Türkiye’nin demokrasisini askıya alabileceği endişesini paylaşıyoruz. Türkiye’de ki siyatset geleneğinde, parlementer rejimin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak bunu yurttaşımızla paylaşıyoruz. Türkiye’de ortak aklın ne kadar önemli olduğunu sahaya çıktığımızda her birimiz bütün yurttaşlarımıza ifade ediyoruz. Sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, siyasi partilerin varlığının Türkiye’nin demokrasisi açısından ne kadar önemli olduğunu, ortak aklın ne kadar önemli olduğunu her birimiz anlatıyoruz. Artık bizim üç aşağı be yukarı kararsızların da kararını verdiği, artık “evet” ve “hayır” yelpazesinde insanların tercihlerini netleştirdiği, son 10 güne giriyoruz. Son bir gayretle bu son 10 günde de sandığa gitmeyecek olan yurttaşı ikna etmek, halen kafasında soru işaretleri olan yurttaşlarımızı bu son süreçte ikna etmek, bunun bir siyaset üstü konu olduğunu, bunun siyasi partiler üstünde bir öneme haiz olduğunu hep birlikte anlatıyoruz. Türkiye’nin geleceğinde bu sistem değişikliğinin hepimizin çocuklarına, torunlarına ve bundan sonrasına nasıl bir Türkiye bırakacağımızın hesabını vereceğimiz bir süreçtir. Moralliyiz, umutluyuz. Şimdiye kadar olmadığı ölçüde haklı olduğumuz bir siyasi çalışmayı sokakta yurttaşlarımıza anlatıyoruz. Hepimiz el birliği ile bu sandık sürecini başarı ile tamamlayacağız.”

Bülent Kerimoğlu’na Kastamonu ziyaretinde Kastamonu eski milletvekili Sabri Tığlı’nın oğlu Muhittin Tığlı da eşlik etti.