Sonsuz sevgi, sonsuz saygı

Türkiyemizin kurtuluşunun ve cumhuriyetimizin kuruluşunun büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 81’inci yılı olan dün, bir kez daha saygı ve sevgi seli altında anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81. yıldönümünde hayat iki dakikalığına durdu.

İlimizdeki anma törenlerinin adresi Cumhuriyet Meydanı ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’ydi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda Atatürk Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Törene Vali Yaşar Karadeniz, milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Vali Yardımcıları Mustafa Taş ve Ünal Kılıçarslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, öğrenciler, kurum ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ata’nın ölüm saati olan  09.05’te sirenler çalmaya başladı ve hayat iki dakikalığına durdu. Sadece Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören alanında değil, siren sesinin ulaştığı her noktada vatandaşlar saygı duruşuna geçti.

Türk bayraklarının yarıya indirilmesi ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sona erdi.

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Salonu’nda da anma programı düzenlendi. Abdurrahmanpaşa Lisesi ile Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi müdürlüklerince düzenlenen anma programında günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, “Çağın Lideri Mustafa Kemal Atatürk” konulu slayt gösterisi ve Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletisi ve oratoryo sunuldu.