“Söz konusu dönem araştırılıp aydınlatılsın”

“Seçimden sonra üstü kapatıldı”

CHP’li Belediye Meclis üyesi Av. Özgür Ergülenoğlu, Kürşat Ayvatoğluolayı ile ilgili açıklamasında, yerel seçim öncesinde gündeme getirilen yolsuzluk iddialarının seçimden sonra üstünün kapatıldığını, inceleme komisyonu kurulması tekliflerinin kabul edilmediğini, önergelerine cevap verilmediğini söyledi ve “Bu kişinin çalıştığı dönemde müdahil olduğu ihalelerin, doğrudan teminlerin, arsa satış devir ve takas işlemlerinin teker teker araştırılması gerektiği kanaatindeyim. Yetkili makamları söz konusu dönemi araştırmaya ve aydınlatmaya davet ediyorum” dedi.

 

CHP Belediye Meclis üyesi Av. Özgür Ergülenoğlu, Kürşat Ayvatoğluolayı ile ilgili Odatv’ye açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında; doğası, tarihi, kültürü ile ön plana çıkması gereken Kastamonu’nun lüks otomobillerde çekilen kokain haberleri ile kumar masaları ile yolsuzluk iddiaları ile anılmasının kendilerini çok üzdüğünü söyleyen Özgür Ergülenoğlu, “Kokain çekme iddiaları ile ilgili olan durum yargıya taşınmış olup, bu konu yetkili adli makamlarca soruşturulup çözülecektir. Hepimizin adaletin yerini bulacağına inancımız tamdır. Ancak bu noktada üzerinde durulması gereken konu liyakattir, alın teridir, kul hakkıdır. Araba pazarında beş liraya fotoğraf çeken, 2014 yılında AKP’nin Kastamonu Belediyesi’ni kazanması ile birlikte belediyeye kaynakçı olarak giriş yapmış olan birinin hangi liyakat ve koşullar gözetilerek Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapıldığı ve sonrasında da lüks bir hayat yaşamasını sağlayacak ekonomik imkanlarla nasıl donatıldığı araştırılmalıdır” dedi.

“BELEDİYE BU DÖNEMDE ZARARA UĞRADI MI”

“Bu kişinin çalıştığı dönemde müdahil olduğu ihalelerin, doğrudan teminlerin, 2014-2019 yılları arasında AKP Kastamonu Belediyesi tarafından yapılan arsa satış devir ve takas işlemlerinin teker teker araştırılması gerektiği kanaatindeyim” uyarısında bulunan CHP’li Özgür Ergülenoğlu, şunlara dikkat çekti:

“2020 Temmuz ayı Kastamonu Belediye Meclis Toplantısında 2014-2019 yılları arasında Kastamonu Belediyesi bünyesinde yapılan arsa satışı, arsa devri, arsa takasına konu tüm işlemlerin incelenmesini ve Kastamonu Belediyesi’nin bu dönemde zarara uğrayıp uğramadığının tespiti için Mecliste bir İnceleme Komisyonu kurulmasını talep etmişsek de bu talebimiz ne yazık ki mevcut Belediye Başkanımız tarafından kabul görmemiş, vermiş olduğumuz yazılı önergeye ise bu güne kadar herhangi bir cevap verilmemiştir.”

“TÜM BU OLAYLARIN ÜSTÜ KAPATILDI”

2019 yerel seçim döneminde belediyedeki yolsuzlukları MHP’nin belgeleriyle gündeme getirdiğini de ifade eden CHP’li Özgür Ergülenoğlu, şu çağrıyı yaptı:

“31 Mart 2019 yerel seçimlerinden birkaç gün önce dönemin MHP İl Başkanı Yüksel Aydın söz konusu döneme ilişkin yolsuzluk iddialarıyla ilgili elinde olduğunu iddia ettiği belgelerle birlikte Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, partisinin Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra da bu yolsuzluk iddialarını inceleyip hesap soracaklarının sözünü vermiştir. Ancak seçim kazanıldıktan sonra tüm bu olayların üstü kapatılmış, MHP-AKP ittifakı nedeniyle hiçbir adım atılmamıştır. Söz konusu iddialar tüyü bitmemiş yetimin hakkını, kamusal yararı ilgilendirmektedir. Kamusal yarar her iki partinin ittifakından da önemlidir. Yetkili makamları söz konusu dönemi araştırmaya ve aydınlatmaya davet ediyorum.”