Spor salonuna gerilim engeli

Bakan beğenmeyince, Spor Bakanlığı'na verilen yerin tahsisi iptal edildi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Kastamonu’ya düzenlediği ziyarette sözünü verdiği çift tribünlü spor salonu sözü yüksek gerilim hattı engeline takıldı.

Davutoğlu’nun bu sözü vermesinin hemen ardından yatırımın kaçmaması için yer tespit çalışması gerçekleştiren ve İnebolu Yolu üzerinde bulunan İstikbal Mobilya Mağazası’nın yanındaki 1178 ada 1 nolu parseli Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis eden Kastamonu Belediyesi, Bakanlığın yeri beğenmemesi üzerine tahsisi iptal etti.

Yaklaşık 3 ay önce Kastamonu’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın spor salonuyla ilgili olarak, tahsis edilen alan üzerinden yüksek gerilim hattının da geçmesi nedeniyle beğenmediği ve salon yapımının ertelenmesi talimatı verdiği ortaya çıktı.

Belediye Meclisi de önceki akşamki toplantıda Spor Genel Müdürlüğü’ne spor salonu yapımı için 25 yıllığına tahsis edilen alanın tahsisinin kaldırılmasını oy birliği ile kabul etti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Biz bu alanı oraya spor salonu yapılsın diye tahsis ettik. Sayın bakan Kastamonu’ya geldi ve “ben burayı istemiyorum. Başka yere yapmak istiyorum” dedi. Biz de tamam dedik. Bunun için tahsisi iptal ediyoruz. Burada yüksek gerilim hattı olduğu için uygun görülmediğini sanıyorum. Spor salonunun mevcut yüzme havuzunun bulunduğu yere yapılmasının gündemde olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ekim ayında Kastamonu’ya düzenlediği ziyaertte spor salonu için şu açıklamayı yapmıştı:

“Spor salonu da şu anda bizim bütçemizin içinde yerini almış olan bir yatırım kalemi. Merkezdeki stadyumu ve yanındaki eskimiş olan spor salonu ve biraz ilerisinde yer alan daha eski olan spor salonu ile ilgili olarak toplu bir çalışma yapma konusunda düşüncemi bugün dile getirdim. Bu noktada da ilerlemek doğrultusunda bir çalışmamız olacak. Çünkü elimizde olan imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.”