Sporcu fabrikası

Kastamonu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, 200 lisanslı sporcusuyla 2017-2018 eğitim döneminde okul sporlarında müzesine 12 kupa ve sayısız madalya kazandırmayı başardı.

Kastamonu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde sportif faaliyetlerde büyük başarılara imza attı.
Dönem boyunca Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen okullararası spor organizasyonlarına hemen hemen tüm branşlara katılan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, toplam da 12 kupa ve sayısız madalyayı müzesine götürdü.
BASKETBOL
Yıldızlar Basketbol İl Birinciliği’nde hem kızlar hem de erkekler kategorisinde şampiyon olan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Grup Birinciliği’nde ise kızlarda üçüncülük, erkeklerde de dördüncülük elde etti.
HENTBOL
Yıldızlar Hentbol İl Birinciliği’nde kızlar kategorisinde sergilediği performansla kupaya uzanan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun yıldız erkek takımı ise il ikincisi oldu. Yıldız kızlarda şampiyonluk sevinci yaşayan kız takımı, katıldığı grup müsabakalarını ikinci tamamlayarak gelecek sene için umut verdi. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun küçük kız ve erkek takımları da sezonu kupayla kapattı. Her iki takımda Küçükler Hentbol İl Birinciliği’ni ikincilikle tamamladı. Küçük erkek takımı Grup Birinciliği’nden ise ikincilikle döndü.
YÜZME
Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Yıldızlar Yüzme İl Birinciliği’nde de farkını ortaya koydu. Yıldız erkek takımının şampiyonluk kupasını kaldırmayı başardığı bu organizasyonu yıldız kız takımı ise ikincilikle bitirdi. Yıldız erkek takımı grup müsabaklarında ise ikinci olma mutluluğunu yaşadı.
MASA TENİSİ
Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu masa tenisinde de küçümsenmeyecek başarılara imza attı. Masa tenisi küçük kız ve erkek takımı il şampiyonu olan okul, gruplarda da kendinden tecrübeli rakiplerine kafa tuttu. Kızlarda grup ikincisi, erkeklerde ise grup üçüncülüğü ödülü alarak 23-26 Mayıs tarihleri arasında finallere gitmeyi garantiledi. Ayrıca masa tenisi çalışmaları dolayısıyla 2018 Dünya Spor İş Ödülleri’ne aday gösterildi.
SATRANÇ, TAEKWONDO, KİCK BOKS, WUSHU, BADMİNTON
Yıldızlar Satranç İl Birinciliği’nde ikinci, Küçük Erkekler Badminton İl Birinciliği’nde de üçüncü olan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Taekwondo ve Kick Boks ve Wushu’da kıskandıran başarılara ulaştı. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencileri ferdi mücadele ettikleri şampiyonalarda birincilik madalyalarını rakiplerine kaptırmadığı gibi grup müsabakalarında da birincilik kürsüsüne çıktı. Sporcular, Kick Boks, Taekwondo ve Wushu’da Türkiye şampiyonalarında da ilk üçe girerek okullarını gururlandırdı.
200 LİSANSLI SPORCU
Sporun özünde; sistem, disiplin, hedef ve başarı kombinasyonu olduğuna dikkat çeken ve bu bilinçle okuldaki lisanslı sporcu sayısını 200’ün üzerine çıkarttıklarını belirten Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu yöneticileri ve Beden Eğitimi öğretmenleri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
“Spor yapan bir öğrenci; disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdüleniyor. Ayrıca enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan öğrenci daha mutlu oluyor ve çevresinin desteği ile kazandığı başarı onu motive ediyor. Spor yapan öğrencilerin direnci, becerileri arkadaşları içinde de saygı uyandırıyor. Tüm bu pozitif katkılar planlı ve verimli şekilde ders çalışan bir öğrenci için başarıyı pozitif yönde etkiliyor. Spor ayrıca öğrenciler üzerindeki ders stresini azalttığı gibi bilişsel gelişimi de destekliyor. Sosyalliğin yolu da spordan geçiyor. Günümüzde çocuklara yönelik sportif etkinliklerin artması, çocukların psiko-sosyal gelişiminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun göstergesidir. Bir öğrencinin gerek psikolojik, gerekse sosyal bakımdan gelişmesinde sporun önemli bir yeri vardır. Çünkü öğrenci sportif faaliyetlere katılırken grup içerisinde hareket etmeyi, kazanmayı veya kaybetmeyi, kurallara uymayı öğreniyor. Bunlardan en önemlisi kendine güven duygusu kazanıyor. Sporun akademik başarıyı düşüreceği endişesi de yersizdir. Yerinde zamanında ve planlı olarak ders çalışan bir öğrenci için spor, teknolojik bağımlılıktan kurtulmanın ve özgüvenin başlangıcıdır. Günümüzde spora katılımın öğrencilerin kişilik özelliklerine pozitif katkı sağladığı, teknolojik bağımlılığı azalttığı, obeziteyi engellediği bilinen bir gerçekliktir. Biz velilerimizle birlikte öğrencilerimizin bilinçli bir şekilde bir spor branşına yönlenmesi için elimizden gelen gayreti ve fedakarlığı gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Velilerimizden derslerini aksatmadan düzenli çalışarak arta kalan zamanlarında sportif faaliyetlere devam eden öğrencilerin okul başarılarının olumlu etkilendiği, düzenli ve disiplinli oldukları, sorumluluk duygularının arttığı, hırçınlıklarının azaldığı, ailesi ve çevresiyle olumlu iletişim kurmaya başladığı, sağlıklı ve mutlu geliştiklerini unutmamalarını, onları mutlaka ilgili oldukları spor branşına yönlendirmelerini ve düzenli sportif faaliyetlere katılımlarını sağlamalarını istiyoruz”
Okul Müdürü Ahmet Bekaroğlu, okul olarak 2017-2018 döneminde elde ettikleri başarılarda emeği, alınteri olan okul Beden Eğitimi öğretmenleri; Feyzi Değer ve Ural Kavuş’a, ilimize sporu sevdiren antrenörler; Emrah Şahanoğlu, Numan Haçat, Nermin Şenol, Tuğba Hoşapçıoğlu’na ve emeği geçen herkese, sosyal – kültürel ve sportif çalışmalarda alt yapının oluşmasını sağlayan Orhan Şaik Gökyay İlkokulu Müdürü Hasan Özcan başta olmak üzere tüm yöneticilerine teşekkür ettiğini belirtti.
Bekaroğlu elde edilen derecelerin mimarları öğrencileriyle de gurur duyduğunu belirtirken tüm velilere destekleri için minnettar olduklarını kaydetti.