Suç Kimde?

Kastamonu Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri şahısların 12 Kasım’dan itibaren gün içerisinde sadece 10:00-16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkma kısıtlamasına karar verdi, 65 yaş ve üstü işyeri sahibi ve aktif sigortalılar bu kısıtlamadan muaf tutuldu.

İşte olacağı buydu Sayın 65 yaş ve üzeri bireyler, vatandaşlar, duyurudaki gibi “65 yaş üzeri şahıslar” diyemeyeceğim.

O kadar söylendi yazıldı çizildi yapmayın etmeyin diye 65 yaş üzerindekiler dinlemediniz;

Geceleri diskolara gidersiniz,

Sabahlara kadar eğlence mekanlarını gezersiniz,

Düğünlerde, asker uğurlamalarında halaylar çekersiniz,

Saat 10:00-16:00 hariç kalabalık ortamlarda alışveriş edersiniz,

Kurallara uymayarak 65 yaş altını tedirgin edersiniz,

Bütün bunları 65 yaş üstü olarak sizler yaptığınızdan dolayı yine yasaklar size vurdu.

Söylenen o ki sizleri korumak amaçlı bu tedbirler kısıtlamalar, ancak yüzde oranına vurulduğunda, ki mutlaka veriler mevcuttur; hangi yaş grubu daha çok taşıyıcı ve bulaştırıcı, kimler virüsü belirtisiz taşıyorlar ve yaşıyorlar, bunlar mutlaka biliniyordur!

Evet haklısınız 65 yaş üstü özellikle de kronik rahatsızlığı olanlar bu hastalığı çok zor atlatıyorlar veya maalesef bu virüs yüzünden onları kaybediyoruz.

Ancak 65 yaş üstü için alınan tedbirlerin virüsün bulaşmasının azaltılmasında bir etkisi olduğuna inanmıyorum sadece ağır atlatıldığı için yoğun bakımların doluluğunda bir etken olabilir.

Toplum olarak kurallara uymazsak bu virüsün bizi terk edeceği yok.

Sağlık Bakanı hergün yalvarırcasına “kurallara uyalım, bunu elbirliği ile ancak aşabiliriz” diyor ama piyango 65 yaş üstüne vuruyor; diğer vurdumduymazlara ne olacağı belli olmayan cezalar kesiliyor ve ne olacağı belli olmadığından bu işi umursamayan kendini bilmezler kurallara harfiyen uyanları da riske atıyor.

Madem bu kadar durum vahim, veriler açıklananlardan daha kötü, o zaman cezalarında bir yaptırımı olmalı.Bu cezaları insanlar hiç üzerlerine almıyorlar ki kurallara uymuyorlar, peki kurallara uyanların suçu ne?

Kısıtlama kararında 65 yaş üzeri işverenler ve aktif sigortalı olarak çalışanlar bu kısıtlamadan muaf deniyor. İşverenler olabilir de 65 yaş üzeri ve sigortalı olarak halen çalışanlar var düşündürücü ve acı bir durum.Hem riskaltındasınız, hem yaşıtlarınıza kısıtlama gelmiş ancak siz aktif sigortalı olarak halen çalışmak zorundasınız emekliliği henüz hak edemediniz anlamına gelir.

Tabii bir de 65 yaş üzeri emekli olan ancak halen sigortasız olarak çalışmak zorunda olanlar var bunlar ise aktif sigortalı olmadıklarından kısıtlama kararı içerisinde yer alıyorlar. Yani işlerine giderlerse ceza kaçınılmaz olacak.

Bir de halkın yoğun olduğu yerlerde sigara içme yasağı getirildi, uygulanabilirse çok iyi bir karar.Ancak durakları, pazaryerlerini, dükkan önlerini ve özellikle Kuyudibi’nibelki de hiç yolunu bilmediğiniz uğramadığınız Mahkemealtı çarşısı diye bilinen yerleri arada bir geziverin; sigara yasağına uyuluyor mu, uyulmuyor mu görürsünüz.

Demek ki neymiş? “Halkın yoğun olduğu yerler” derken bu yerleri de kendimize göre “buralar yoğun değil” kategorisine sokabiliyormuşuz.

 

Suç belli, suçu işleyen belli değil; cezalar belli, caydırıcı değil veya göz yumuluyor;

O halde suç kimde? O da belli değil.

 

Bülend Çadırcıoğlu