Sunum gerginliği

Yol İş 1 No’lu Şube Çelik’le devam

Yol-İş 1 No’lu Şube’nin cumartesi günü yapılan genel kurulundaki açılış konuşmasında, davetlerine icabet eden üç siyasi parti il başkanından yalnızca Doğan Ünlü’nün adını telaffuz ederek kendisine hoşgeldiniz diyen Şube Başkanı Mehmet Çelik, CHP ve İYİ Parti’nin tepkisiyle karşılaştı.

Çelik’in, konuşmasında yalnızca Doğan Ünlü’den bahsetmesi ve kendisini “AK Partimizin ve Kastamonu’nun gururu” diye sunmasının ardından salonu terk eden CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve İl Başkanı Hikmet Erbilgin, sosyal medyadan yaptıkları çok sert paylaşımlarla Çelik’i topa tuttu.

Baltacı, paylaşımında, “Kendi onurunu ayaklar altına serebilirsin, ama sırtından geçindiğin işçinin, geçim kapısı yaptığın sendikanın itibarını ve onurunu ayaklar altına alamazsın” derken, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Katar da tepkisini yaptığı yazılı açıklamayla dile getirdi.

 

Türkiye Yol İş Sendikası 1 No’lu Şube’nin olağan genel kurulu önceki gün yapıldı. Genel kurulda mevcut Başkan Mehmet Çelik yeniden başkanlığa seçildi. Ancak genel kurulda, işçi sorunlarından çok Mehmet Çelik’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasının katılımcılara yönelik bölümü konuşuldu.

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Katar’ın katıldığı genel kurul açılışında konuşan Şube Başkanı Mehmet Çelik, milletvekillerine teşekkür ederken, il başkanlarından sadece Doğan Ünlü’ye “hoş geldiniz” dedi. Konuşmasında Doğan Ünlü’den övgüyle bahseden ve “AK Partimizin ve Kastamonu’nun gururu” ifadelerinde bulunan Mehmet Çelik’e CHP ve İYİ Parti il başkanları tepki gösterdi. Yaşanan bu gelişme üzerine CHP heyeti genel kurulun hemen başında salonu terk etti. İYİ Parti heyeti de genel kurulda söz konusu konuşmanın sonuna kadar düzeltme yapılmasını bekledi ve beklenen düzeltme yapılmayınca salondan ayrıldı.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İktidar yardakçılığı yaparak sendikacılık yapılmaz.  Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik! Kendi onurunu ayaklar altına serebilirsin, ama sırtından geçindiğin işçinin, geçim kapısı yaptığın sendikanın itibarını ve onurunu ayaklar altına alamazsın” derken, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de paylaşımın da sert bir ifade kullandı ve  “İktidara yaslanarak yapılan sendikacılık, iktidarı övmek adına yerlere yapışan onur, en çok sırtından geçindiğin işçiye, geçim kapısı yaptığın sendikaya zarar verir. Onur insana dairdir. Ademoğlu 206 kemikten oluşur ki dik durabilsin. Yol-İş 1 No’lu şube başkanı Mehmet Çelik, adam ol” diye yazdı.

İYİ Parti Kastamonu İl Başkanlığı’nda yapılan yazılı açıklamada ise “İl Başkanımız Ahmet Katar, bugün gerçekleştirilen, davetlisi olduğumuz Yol-İş Sendikası 1 No’lu Şube Olağan Genel Kurulu’na katılmak üzere salonda hazır bulunmuştur. Sendika Başkanı Mehmet Çelik, açılış konuşmasında siyasi parti temsilcileri arasında ayrımcılık yaparak, muhalefet partisi il başkanlarını görmezlikten gelmiştir. İl Başkanımız konuşmanın sonuna kadar hatanın düzeltilmesini bekleyerek, nezaketen salondan ayrılmamıştır. Sendika başkanının hatasını düzeltmemesi üzerine İl Başkanımız Ahmet Katar ve İl Yönetim Kurulu üyelerimiz Genel Kurul Salonu’nu terk etmiştir. Konuyu aziz hemşerilerimizin ve sendika üyelerimizin takdirlerine sunuyoruz” denildi.

Sunum konuşmasıyla eleştirilere hedef olan Mehmet Çelik, tek aday olarak girdiği genel kuruldaki seçimden yeniden başkan seçilerek çıktı.