Sürücü Belgesi kurs ücretleri belirlendi

Kastamonu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Adnan Kılınçkıran, Ocak 2021 dönemine kayıt olacak sürücü adaylarının, kurslara hangi ücretlerle kayıt olabileceği ve alacakları teorik ve direksiyon uygulama eğitimleri ile ilgili açıklama yaptı.

Kastamonu genelinde 14 sürücü kursu bulunuyor. Bu kurslardan 7’si il merkezinde diğerleri ilçelerde faaliyet gösteriyor.

Kursların eğitim maliyetlerinin Vali Yardımcısı başkanlığında 7 kişiden oluşan bir komisyon tarafından belirlendiğini söyleyen Adnan Kılınçkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belirlenen ücretler teorik ve direksiyon eğitimi taban maliyet ücretleridir. Son zamanlarda sosyal medyada kurslarda teorik eğitimin 2021 yılı itibariyle kaktığı yolunda haberler dolaşmaktadır. Bu haberin aslı yoktur, tamamen yalan haberdir. Kurslarımıza kayıt olan ve ilk defa sürücü belgesi alacak olan adaylarımız; 34 saatten oluşan teorik eğitim almaktadır. Teorik eğitimlerimizin 4 saati trafik adabı,6 saati motor ve araç tekniği,8 saati ilk yardım,16 saati de trafik ve çevre bilgisinden oluşmaktadır.Toplam 34 saat teorik eğitimini alan adaylarımız Milli Eğitim Müdürlüğünde bulunan elektronik sınav salonun da, bilgisayar ortamında sınava girmektedir. Sınavda gördükleri derslerden 45 dakikalık süre içerisinde toplam 50 soru sorulmaktadır.Sınav da başarılı olmak için en az 70 puan almak gerekmektedir. Yani 35 soruyu doğru yapmak başarılı olmak için yeterlidir. Teorik sınavı kazanan adaylar, en az 2 saat simülatör eğitimi  olmak  üzere toplam  16 saat direksiyon uygulama eğitimi almaktadır.Direksiyon usta öğreticilerince uygun görülen adaylar Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan direksiyon uygulama sınavına girerek ,başarılı olanlar sürücü  belgelerini almaktadır.  Yukarıda anlatılan uygulama gereğince 2021 yılı için B sınıfı manuel ve otomatik  otomobil kurs ücreti 1850TL olarak belirlenmiştir.  2016 yılından itibaren ilk defa sürücü belgesi alacak kişilerin, öncelikle B sınıfı yada A-A1-A2 sınıfı sürücü  belgesi almaları gerekmektedir. Daha sonra sürücü belgelerini yükseltmek isteyen kişiler bir daha teorik sınava girmeyecek, sadece alacağı sertifika sınıfının direksiyon uygulama eğitimini alarak, uygulama sınavına gireceklerdir.”