Su savaşçılarına büyük övgü

Başkan, Gürleyik suyu isale hattındaki tahribatı

“Akıllara zarar bir durumdu” diye tanımladı

“10-12 GÜNLÜK İŞİ 3 GÜNDE TAMAMLADILAR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, sel nedeniyle Ilgaz Gürleyik suyu isale hattında yaşanan sıkıntıların giderilebilmesi için belediye personelinin önemli çalışmalar imza attığını, 10-12 gün sürecek çalışmayı, 3 günde tamamladıklarını belirtti ve “Akıllara zarar bir durumdu. 24 saattir uyumayan arkadaşlarımız var” dedi.

“ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE İHTİYAÇ VAR”

Yeni normallerle ilgili planlar yapabilmek adına çok daha fazla mesai harcanması gerekeceğini vurgulayan Vidinlioğlu, “Bilim insanlarını Kastamonu’ya mutlaka davet edeceğiz. Eskiden abartılı olan şeylerin şu an çok normal olduğunu yaşadık, gördük.  Hepimizin aynı duyarlılıkta olması lazım. Hepimizin zihniyet dönüşümüne ihtiyacı var. Bundan sonramızı yeni normallere göre planlamakta büyük fayda var” diye konuştu.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, sel nedeniyle Ilgaz Gürleyik suyu isale hattında yaşanan sıkıntıların giderilebilmesi için belediye personelinin önemli çalışmalar imza attığını söyledi.

10-12 gün sürecek çalışmayı, 3 günde tamamladıklarını dile getiren Başkan Vidinlioğlu, “Vatandaşlarımız, kimseyi mağdur etmemek adına yoğun mesai harcadığımızı lütfen bilsinler. Bütün çabamız onların yüzünün gülmesi için. Hizmet etmeye, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.  Akıllara zarar bir durumdu. 24 saattir uyumayan arkadaşlarımız var” şeklinde konuştu.

“11 KİLOMETRELİK HATTIN MUHTEMELEN

5-6 KİLOMETRESİNDE TAHRİBAT VAR”

Çalışmaların yapılan bölgede ulaşımın dahi olmadığını ifade eden Vidinlioğlu, “Ne yol vardı, ne başka bir şey vardı. 2 buçuk metre boruyu, su yarmış ve o boruları hallaç pamuğu gibi atmış. Öyle bir tablo. Dehşet bir manzara vardı. O manzara sonrasında direkt Bozkurt’a gittim. Bakanımıza durumu izah ettim. Bakana, ‘Sayın Bakanım, Kastamonu merkezde çok büyük sıkıntı yaşamadık’ derken, gece aldığımız haberle ben şok oldum. Sabah da gittim gördüm oranın halini. Bizim Ilgaz isale hattımız tamamen devre dışı. Bu hat 11 kilometre ama en az 5-6 kilometresinde muhtemel tahribat var. Şehrin yarısını ilgilendiren bir su hattı burası. Dolayısıyla şehrin yarısına su veremiyoruz’ dedim. Koca şehrin yarısına su verememek önemli bir şey. Hemen İLBANK Genel Müdürümüz devreye girdi Bakanımızın talimatıyla. Genel Müdür Yardımcısı çağrıldı. Bir kısmı hibe, bir kısmı kredi olmak üzere bize destek oldular” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

TABLO AÇIĞA ÇIKACAKTIR”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Hiç olmayan yolu, 2 buçuk kilometreyi 24 saat dolmadan yapan bir ekibe sahibiz. Teşekkür ediyor ve gözlerinden öpüyorum. Bize ‘Buranın toparlanması 3 aydan önce bitmez’ dediler. 11 kilometre ve bilmiyoruz. 3 ay şehri susuz bırakmamızın imkânı yok. Set Alabalık tesisinden itibaren yolu belediyemiz ekipleri 24 saat dolmadan yaptılar. Bu belediyecilik tarihinde yoktur. Çünkü yol yok. Kepçenin üzerinde oturdular dereden taşıyıp yol yapmaya çalıştılar. Tabii iş bununla bitmedi. Yolu yaptık ortada boru yok. Buralarda 400’lük boru kullanılması lazım ama yok. Fabrikalar talebe göre üretim yapıyor. Ne yapabiliriz dedik. Bu kotu, Ümit Müdürüm ve İLBANK Genel Müdür Yardımcımız ‘Daha küçük çaplı bir boruyla biz bu işi en azından geçici olarak çözme iradesi gösterelim’ dedi. 225’lik boru dediğimiz diğer borunun yarısı kadar olan boruyla 2 buçuk kilometreden verdiğimiz için durumu kurtarabiliriz diye 225’lik borularla yaptık. Tabi bir de bunun kaynaklanması problemi var. 6 ya da 9 metrelik borular üretiliyor. Bu boruların da birbirlerine kaynak yapılması lazım. Bir borunun kaynak yapılması 35 ila 45 dakika arasında sürüyor. 2 buçuk kilometredeki 6-9 metre boruların bırakın 40 dakikasını 35 dakika üzerinden hesabını yaptığınızda bile günlerce sürecek bir mesai harcamanız lazım. 6 ekiple akşam saat 9’da yağmurun altında çadır kurarak kaynak ekipleri çalışmaya başladı. 24 saat gibi kısa bir sürede kaynak işini de bitirdiler. Tahribatın tam büyüklüğünü hâlâ bilmiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu tablo da açığa çıkacaktır. 11 kilometrelik hattın bile yapılması 40-45 milyon liradan dem vuruyor. Sağ olsun dün de Sayın Bakanımız; “Siz başlayın biz de gereğini yapacağız başkanım’ dedi.

“ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE İHTİYAÇ VAR”

“En kısa sürede yeni normallerle ilgili gelecekle ilgili planlar yapabilmek adına çok daha fazla mesai harcanması gerekecek. Bilim insanlarını Kastamonu’ya mutlaka davet edeceğiz. Hepimizin aynı duyarlılıkta olması lazım. Hepimizin zihniyet dönüşümüne ihtiyacı var: Çünkü her gün hayatımızda bazı şeylerin değiştiğini görüyoruz. Eskiden abartılı olan şeylerin şu an çok normal olduğunu yaşadık, gördük. Geçen yıl Bozkurt’taki afette DSİ’nin ifadesi vardı.  ‘Son 500 yılın ölçümlerinde böyle bir debi yok’ diye. Çok ciddi bir problem bu. Bu hafta yaşadıklarımızda bile 100 kilogram afet kabul ediliyorken, çoğu yerde metrekareye 100 kilogramın üzerinde suyun düştüğünü gördük. Onun için bundan sonramızı yeni normallere göre planlamakta büyük fayda var.”