“TARİHİ GÜN”

“Kastamonu’ya hayat verecek”
Büyük beklentimiz olan Kırık Barajı’nın da aralarında olduğu tesislerin toplu temel atımını gerçekleştiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,
“Bir seferde en çok Kastamonu’da baraj temeli attığımız tarih, bugün. Tarihi bir gün. İnşallah bu, Kastamonu’ya hayat verecek” dedi.

“Kastamonu 2 milyonu besleyecek güçte”
Kastamonu’nun orman varlığı bakımından çok önemli bir şehir olduğuna işaret eden Eroğlu, “Burası orman şehri. Orman teşkilatına, ‘Kastamonu’daki orman köylülerine sahip çıkacaksınız’ diye talimat verdik. Kastamonu nüfusu çok az. Şu anda 2 milyonu besleyecek büyük bir güç aslında.” diye konuştu.

‘Kastamonu’yu dünyaya tanıtma projesi”
Kırık Barajı’nın İçmesuyu Arıtma Tesisini de kendilerinin yapacağı müjdesini veren Eroğlu, “Kastamonu’nun dördüncü milletvekili ve Bakanı da benim. Kastamonu’ya çok gelip gidiyorum, elimde olsa Bakanlığı Kastamonu’ya taşıyacağım. Kastamonu’yu dünyaya tanıtma projesinin yapılmasını istedim. Bunun için de adımımızı attık” dedi.
17457798_796602053830113_6600640311698623460_nOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dün temeli atılan sulama tesislerinin kente hayat vereceğini söyledi.
İlimizdeki ilk ziyaretini Tosya’ya yaptıktan ve buradaki törene katıldıktan sonra kentimize gelen Eroğlu, Valilik ve Belediye ziyaretlerinde bulundu.
ziyaret ederek.
Vali Vekili Yaşar Karadeniz’den brifing alan ve burada bir basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, yatırımların bundan sonra da süreceğini ifade etti.
11 MÜJDEYLE GELDİK
Kastamonu’ya ne yapılsa az geleceğini dile getiren Eroğlu, “Biz buraya gelirken 11 müjdeyle geldik. Daha önce de 73 müjde vermiştik. Böylece toplam 84 müjde oldu. Toplam 864 milyon lira. Verdiğimiz müjdelerden 36’sı bitmiş, 37’si devam ediyor. Yani neredeyse yarısını bitirmişiz. Kastamonu, eski Türkiye döneminde unutulmuş bir ildi. Bir dere ıslahı bile yoktu. Yatırımlar bekliyordu. Hükümetimiz buraya çok büyük önem verdi.” ifadelerini kullandı.
“KASTAMONU 2 MİLYON KİŞİYİ BESLER”
Kastamonu’nun orman varlığı bakımından çok önemli bir şehir olduğuna işaret eden Eroğlu, “Burası orman şehri. Orman teşkilatına, ‘Kastamonu’daki orman köylülerine sahip çıkacaksınız’ diye talimat verdik. Kastamonu nüfusu çok az. Şu anda 2 milyonu besleyecek büyük bir güç aslında.” diye konuştu.
Bakan Eroğlu, Kastamonu’da 19 baraj sulama ve dere ıslahı ile ilgili temel atacaklarına belirterek, “Bir seferde en çok Kastamonu’da baraj temeli attığımız tarih, bugün. Tarihi bir gün. İnşallah bu Kastamonu’ya hayat verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

17626097_796602343830084_6017596411036450021_nKUZEYKENT’TEKİ TÖREN
Valilik ve Belediye ziyaretlerinin ardından Kuzeykent Pazar Alanı’nda düzenlenen DSİ Tesisleri Temel Atma ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifika Dağıtım Töreni’ne katılan Bakan Eroğlu, bakanlığın çalışmalarını anlattı.

AK Parti hükümetleri döneminde Kastamonu’ya yapılan hizmetlere değinen Eroğlu, 13 baraj ve göletin temelinin atılacağını belirtti.

Devletin orman köylüsüne gereken kolaylığı sağlayacağını vurgulayan Eroğlu, “Artık ‘Aman ormancı canım ormancı’ türkülerini söylemeyeceksiniz. Artık devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Dolayısıyla her şey sizin için. Büyükşehirlere göçenler var, arazileri kalıyor, ekilmiyor. Bazı tapulu araziler boş kalmasın diye gelir getirici badem, ceviz dikilecek. Yüzde 65’i devletten, geri kalanı da vatandaşın kendisinden karşılanacak.” diye konuştu.

“ARITMASI DA BİZDEN”

Orman ve Su İşleri bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırık Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisini de kendilerinin yapıcağı müjdesini verdiği konuşmasında, “Kastamonu’nun dördüncü milletvekili ve Bakanı da benim” dedi.

“KASTAMONU’YU DÜNYAYA TANITMA PROJESİ”

Sözlerini, “Cenneti görmek istiyorsanız Kastamonu’ya geliniz” diye sürdüren Eroğlu şöyle konuştu:
“Kastamonu’ya heybemizle dolu değil, tırla dolu olarak geldik. Kastamonu’ya çok gelip gidiyorum, elimde olsa Bakanlığı Kastamonu’ya taşıyacağım. Kastamonu’yu dünyaya tanıtma projesinin yapılmasını istedim. Bunun için de adımımızı attık. Biz Kastamonu’ya yapılan tüm hizmetlere evet diyoruz, siz de evet diyor musunuz?Kastamonu’nun bahtı açık. 15 Mayıs’ta düzenlenecek olan Ahşap Fuarına da programımız olmazsa geleceğim. Ben Genel Müdürlerime şimdiden tembih ediyorum, Ahşap Fuarında 4-5 stant açalım, biz olmasak da biz temsil edilelim. Kastamonu bizim için çok önemli. Kurtuluş Savaşı’nda yaptıklarını biliyoruz, onun için de Kastamonu’ya ne yapılsa azdır, Kastamonu’nun hizmet alanındaki açığı kapatmak için uğraşıyoruz. Kastamonu’ya memba kalitesinde içmesuyu sağlayacak barajı yapıyoruz.”
Bakan Eroğlu, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına değinerek, millet ve devletin bekası, ülkenin ve milletin istiklali ve istikbali için “Evet” istediklerini bildirdi.

“Evet’ demek için yüzlerce sebep var. ‘Hayır’ demek için sebep yok.” diyen Eroğlu, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geldiğinde Türkiye’de her şey çok hızlı yürüyecek. Kararlar çok hızlı alınacak. Türkiye’de refah seviyesi hızla artacak. Avrupa bizden önce bunu fark etti. ‘Türkiye çok büyüyor çok gelişiyor, ‘hayır’ deyiniz’ diye Alman gazeteler manşet atıyor. Maksatları Türkiye’nin hayrına değil. Madem Almanya, Danimarka, Hollanda, PKK, PYD, DEAŞ ‘Hayır’ diyor, vatanını seven herkesin gümbür gümbür, sandıkları patlatırcasına ‘Evet’ demesi lazım.”

Yeni sistemle Türkiye’nin istikrara kavuşacağına işaret eden Eroğlu, “Tek vatan, tek millet, tek devlet için kararımız ‘evet’. ‘Evet’ çıktığında artık Türkiye’de istikrar olacak. 1923’ten bugüne kadar 65 hükümet kurulmuş. Ortalama bir hükümetin ömrü 16 ay. Bizim dönemi çıkartırsanız 10 ay. 45 günlük hükümetler var.” ifadesini kullandı.

Eski Türkiye’nin yönetim sistemi nedeniyle birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Eroğlu, “Eski Türkiye’de bu yönetim sisteminin aksaklıkları nedeniyle dışarıya borçlandık. Döviz olmadığı için petrol kuyrukları uzaydan gözüktü. Neredeyse memur maaşlarını ödeyemez hale geldiler. Vatandaştan para topladılar. Bunlar kötü yönetimin, istikrarsız koalisyonların olduğu hükümetlerin neticesidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tesislerin temeli atıldı, Orköy kredi sertifika dağıtımı gerçekleştirildi.

Törene, Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İL BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

Kuzeykent’teki törenin ardından AK Parti İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Eroğlu, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Eroğlu, “Bugün ülkemizde istikrar varsa özellikle AK Parti teşkilatlarına borçluyuz. Allah hepsinden razı olsun. Ayrıca Kastamonu, seçim dönemlerinde destan yazdı. Son seçimlerde Kastamonu’da muhteşem başarılara imza attık” diye konuştu.

16 Nisan’ın Türkiye tarihinde bir miladın olacağını belirten Bakan Eroğlu, “Milletimizin bekası için, bunun bir seçimde olmadığını vatandaşlarımıza anlatmamız lazım. Belki de CHP’ye gönül veren kardeşlerimiz vardır. Onlara anlatmamız gerekiyor. Sen nasıl hayırcılar cephesinde olabilirsin dememiz lazım. Üst yönetimi ikna etmek zaten mümkün değil. Kendileri yalan dolanla meşguller. Ama alt tabaka dediğimiz vatandaşlar ikna edilebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandumda gizlice ‘evet’ vereceğine inandığını söyleyen Bakan Eroğlu, “Kılıçdaroğlu, ‘yeni sistemde cumhurbaşkanı ile başbakan farklı partilerden olursa, büyük bir kavga olursa ne olacak’ demişti. Biz de ‘yeni sistemde böyle bir kavga olmayacak’ dedik. Kendisine tarifini yaptık. O yüzden gizlice Kılıçdaroğlu’nun ‘evet’ vereceğine ben de inanıyorum” ifadelerini kullandı.
AK Parti Kastamonu İl Başkanı Av. Halil Uluay ise ziyareti için Bakan Eroğlu’na teşekkür ederek, referandum için gece gündüz demeden teşkilat olarak çalıştıklarını kaydetti.
Konuşmaların ardından Uluay, Bakan Eroğlu’na İstiklal Marşı’nın yazıldığı tablo ile Kastamonu’nun yöresel ürünlerinden oluşan hediye sepetini takdim etti.