Tarihi Lise‘ye Meclis’ten alkış

 

  • Başesgioğlu’nun davetlisi olarak ziyaret ettikleri Ankara’da TBMM Genel Kurulu’na da konuk olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi heyeti, Meclis Başkan Vekili’nin salona girişlerinde yaptığı hoşgeldiniz konuşmasının ardından milletvekilleri tarafından alkışlarla karşılandı.
  • Meclis TV, sadece istisnai durumlardaki uygulamasını bu kez Liseliler için de kullandı; milletvekillerinin alkışlarla selamlama anını ve Liselilerin ayağa kalkarak verdiği saygı karşılığını kameralarını konuk locasına çevirerek ekrana getirdi.

 Anadolu’da kurulan ilk devlet lisesi olma özelliğini taşıyan ve 137. Kuruluş yılını kutlayan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin 11. Sınıf  öğrencileri, eski Bakan ve okulun mezunu Murat Başesgioğlu’nun davetlisi olarak gerçekleştirdikleri Ankara ziyaretinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kuruluna da konuk oldu.

Ankara Valiliğince tahsis edilen eskortlar eşliğinde Ankara’yı gezen liseliler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyaret etti. Başesgioğlu’nun Meclis  önünde karşıladığı ve rehberlik ettiği  Liselilerin Genel Kurul ziyaretinde AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik de yer aldı.

MECLİS BAŞKAN VEKİLİNDEN KUTLAMA

Tarihi Lisemizi temsil eden grubun Meclis’te konuklara ayrılan bölüme yerleşmesinin ardından Meclis Başkan Vekili, “Sayın milletvekilleri, bu yıl 137’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Anadolu’nun ilk lisesi olma özelliğini taşıyan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin öğrencileri genel kurulumuzu ziyaret ediyorlar. Kendilerine hoş geldiniz diyorum.” Dedi.

Meclis Başkanı’nın bu ifadelerinin ardından, Genel Kurul’da bulunan Milletvekilleri Abdurrahmanpaşa Lisesi heyetine alkışlarla hoşgeldiniz dedi. Liseliler de ayağa kalkarak Meclis Genel Kurulunu selamladı.

MECLİS TV ’DEN AYRICALIK
Lise heyetinin Meclis Genel Kurulu’nu ziyareti sırasında canlı yayında olan Meclis TV’nin yabancı konukların ağırlanması gibi istisnai durumlarda izleyici alanına yönelen kameraları, Meclis Başkan Vekili’nin  Abdurrahmanpaşa Lisesi’ni takdimi esnasında Liselilere çevrildi.

Başesgioğlu, Köylü ve Çelik, Meclis Genel Kurulu ziyaretinin ardından, Liselilere Meclis’ gezdirmeye ve tanıtmaya devam ettiler.

Şeref holünden geçen 15 Temmuz bombalanan kısmı da gezdi. Milletvekili Metin Çelik burada heyete bilgi verdi. Şeref kapısında verilen fotoğrafın ardından ziyaret sona erdi.

“GURUR VE ONUR DUYDUM”
Eski Bakan Murat Başesgioğlu, ziyaret sonrasındaki duygularının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Lisemizin kuruluşunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Milletin Meclisi’nde kutlanmasını bir kadirşinaslık örneği olarak, tarihi bir gün olarak telakki ediyorum. Yapılan bu kadirşinaslık, okulumuzun tarihi muhtevasına, misyonuna uygun, lisemiz için anlamlı bir taltif olmuştur. Bu durum bütün camiamızda haklı bir gururun yaşanmasına neden oldu. Ben de bir Abdurrahmanpaşa Liseli olarak kürsüden okulumuzun isminin okunmasından çok büyük gurur ve onur duydum.

Öğrencilerimiz de istisnai bir gün yaşadılar, güvenli bir şekilde Ankara’yı dolaştılar. Meclisi ziyaret etmeleri onları da onurlandırdı. Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin bir parçası olmak, büyük bir ailenin mensubu olmaktan dolayı gurur duyduklarını gözlemledim. İnşallah içlerinden siyasetçiler, devlet adamları çıkacak, bu ülkeye hizmet edecekler.”

Programın gerçekleşmesinde emeği geçen ilgililere teşekkür eden Başesgioğlu, sözlerini “Meclisimizin değerli başkanlık divanı üyelerine, Sayın Ankara Valimiz Vasip Şahin’e, Sayın Milletvekillerimiz Hakkı Köylü ve Metin Çelik’e, Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’ne ve Meclis TV’ye, Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğü yetkililerine, meclisteki bürokratlarımıza, emniyet mensuplarımıza, okulumuz adına yürekten teşekkür ederim” diye tamamladı.