Tarım araba istedi, sorun ortaya serildi

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün, tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere bir panelvan alınmasıyla ilgili teklifinin görüşüldüğü İGM’de oturuma Bozkurt üyesi Cemalettin Sarı’nın yaptığı konuşma damga vurdu.

Devlete ait araçların vatandaşa hizmette kullanılmadığını iddia eden Sarı, Müdürlüklerde araba var, görevli var, masa var, bilgisayar var ama icraat yok. Herkes bankamatik memuru, böyle birşey olmaz! Devletin buna acil bir çözüm bulması lazım” dedi ve Tarım’da görevli memurların köylünün ayağına gitmesini engelleyen düzenlemede değişiklik yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

 

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda gündeme gelen araç alımıyla ilgili bir talep, hayvancılıkla ilgili yaşanan önemli bir sorunun yüksek sesle ve çarpıcı ifadelerle seslendirilmesini sağladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün, tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere İl Özel İdaresi bütçesinden kapalı kasa panelvan bir aracç alınmasıyla ilgili teklifi görüşen Meclis’te söz alan bozkurt Üyesi Cemalettin Sarı, resmi hizmete mahsus araçların vatandaşa hizmet için kullanılmasını ancak bunun dışında kullanımların söz konusu olduğunu söyledi.

Sarı, konuşmasında şöyle dedi:

“Biz aracı alalım ama millete hizmet verecekse alalım. Böyle olacaksa sorun yok. Devletin araçları normal bir şekilde kullanılıyor; vatandaşın hizmeti için kullanılmıyor. Şoför devletten, benzin devletten, araç devletten ama hizmet yok. Vatandaş ise sıkıntı çekiyor. Araçlar vatandaşa yardım için, onların, üreticilerin tarımsal konularında yardım için kullanılsın.

İlçe Tarım Müdürlüklerindekiler, hayvan üretimi yapan vatandaşların isteklerini geri çeviriyorlar. ‘Bizim yasal olarak gidip köyde hayvana bakma yetkimiz yok, ilaç yazma yetkimiz yok’ diyorlar. ‘Ancak hayvanını İlçe Tarım Müdürlüğüne getirirsen biz burada bakarız’ deniliyor.

Vatandaş hayvanını ne ile getirecek? Bu konuda devletin köklü bir çözüm getirmesi lazım.

Müdürlüklerde araba var, görevli var, masa var, bilgisayar var ama icraat yok. Herkes bankamatik memuru, böyle birşey olmaz!

Devletin buna acil bir çözüm bulması lazım.

Çözüm ise devletimiz bu uygulamayı kaldıracak, görevli memurlar vatandaşların talebi üzerine istekleri doğrultusunda aciliyetine göre gidecek yerinde bakacak. Bu konuda hizmet böyle olur. Vatandaş zor durumda bırakılmamalı ve bu konuda mağdur edilmemeli.”

Teklif hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu da “Tarımsal faaliyetlerde aktif kullanılması için faydalı olacağı kanaatindeyim. Soru önergesi ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Komisyonumuz bu konuda bir çalışma yapsın. Bu teklifi komisyonumuza sevk edelim” dedi.

MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu ise, “Kurumlardaki bu bazı araçlar artık kullanılamaz halde, bu şekilde olan araçlar var. Bu konuda bir araştırma yapılması için de komisyonun inceleme yapmasını istiyorum” ifadesini kullandı.

Teklif Gıda, Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna oy birliğince sevk edildi.

ALPARSLAN KÖYÜ YOLU

Diğe bir gündem maddesi olan SFC Entegre Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan başvuruda, Kastamonu ili Merkez İlçe, Saraçlar Mahallesi, İhsangazi Caddesi’nde bulunan fabrikalarının halen çalışmakta olduğunu bu nedenle Alpaslan Köyü yolunun trafik yükünü ve sayısını azaltmak amacıyla güzergah değişikliği yapılması hakkındaki İl Özel İdaresi’nin teklifi görüşüldü. Güzergah değişikliği hakkındaki teklif de araştırılması için Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonuna sevk edildi.

Bir diğer madde olan Bozkurt Beldeğirmeni Köyü’nün geneline yönelik olarak UİP-863,1 Pin nolu 1 / 1000 ölçekli Uygulama İmar Planının plan notları paftasında İl Özel İdaresince değişiklik yapılmış olup, 1 / 1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliği hakkındaki İl Özel İdaresi teklifi görüşüldü. Görüşülen teklif İmar ve Bayındırlık komisyonuna sevk edildi.

Cengiz MUHZİROĞLU