Taş Mektep’ten ödüllü proje

Sabancı Vakfı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle hayata geçirilen “Hayalini Tasarlayanlar” projesi kapsamında finale kalan 10 ekip arasından ilk 3’e giren projeler açıklandı.

Sabancı Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Akıllı Mandıra” projesiyle öğretmen Muhammet Darıcıoğlu ve öğrencileri ikinciliği elde etti.

Yeterli oksijen olmayan ahırlarda artan amonyak ve metan gazının sebep olabildiği verem hastalığını önlemek hedefiyle hazırlanan “Akıllı Mandıra” projesi, bu gazların artışını tespit edip uyarı veriyor, otomatik fanları çalıştırıp ortamı havalandırıyor, ısı ve nem oranlarını çiftçinin cep telefonundan görebilmesini sağlıyor. Ayrıca, ahır zeminini otomatik olarak temizleyen bir robotik sistem de projeye entegre edildi. Otomatik kaşınma düzeneği ise hayvanların bu ihtiyacını da karşılıyor.

İzmir Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici” projesini üreten öğretmen Ercan Kaçmaz ve öğrencileri, yapılan değerlendirme sonucu birinci seçilirken, Sakarya İMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Akıllı Ev Sistemleri” projesiyle öğretmen Ümit Bülbül ve öğrencileri üçüncülüğü kazandı.

Yarışmaya katılan 30 projeye 500 TL hediye çeki, ilk 3 projeye bilgisayar, projede görev alan öğrencilere farklı miktarlarda hediye çekleri verilecek.(AA)