Taşeron işçileri kadro istiyor

Kadroya geçmek isteyen kamu tşeron İşçileri haklarını savunmak için Kuzeykent Cafe Moor Salonu’nda Sait Simsar ve Emin Salman önderliğinde bir araya geldi.

Sait Simsar ve Emin Salman toplantıda ortak yaptıkları açıklamasında şunları söylediler:

“Her Seçim döneminde konuşulan taşeron işçi konusu hakkında somut adım atılmaması çalışanları umutsuzluğa itiyor. 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra taşeron konusuna ağırlık verilmesine rağmen geçen süre içerisinde bir sonuç çıkmamıştır, taşeron çalışanlar şimdi verilen sözlerin tutulmasını bekliyor. Türkiye’den Kamuda çalışan yaklaşık 750 bin çalışan işçi var. Bunların çoğu temizlik işçisi 3 yıllık sözleşme ile çalışacaklardır. Fakat bu sözleşmeyi yapmadan önce geçmiş yıllardaki çalışma haklarından vazgeçmek zorunda kalacaklardır, tabi bunun haricinde sınava tutulacakları söylenmektedir, bu sınavın nasıl yapılacağı kimler tarafından yapılacağı ve ne şartlar altında olacağı da meçhuldür. Biz ne geçmiş haklarımızdan feragat etmek istiyoruz, nede kişilerin iki dudağının arasında olmak. Biz sadece geleceği düşünmeden çalışabileceğimiz bir iş ortamı istiyoruz. Yani özel sözleşmeli personel değil kamuda bizim gibi çalışan iş arkadaşlarımızın şu anda içinde bulunduğu haklara kavuşmak istiyoruz. Bunun adı da ayrılık söz kadro dur’dur.”

Düzenlenen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Belediye, Devlet Hastanesi, Devlet Su İşleri, Halk Sağlığı, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, Kastamonu Üniversitesi, Kamu Hastaneleri Birliği ve TEİAŞ’ta çalışan taşeron işçileri katıldı.

Toplantıya telefonla katılan, Kamu Taşeron İşçileri Birliği’nin oluşumunu sağlayan Salih Örs ve Rıfat Özaedal, Mart ayında geniş bir katılımla Ankara’da buluşmak dileğinde bulundu. Katılımcılara da göstermiş oldukları özgüvenden ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.