“Taşeron işçiye kadro vaadi sözde kaldı”

Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası İl Başkanı Ferhat Arabacı,

 

Türkiye Belediyeler ve Yerel Hizmet İşçileri Sendikası Kastamonu İl Başkanı Ferhat Arabacı, AK Parti iktidarının, “Taşeronu kadroya alacağız” vaadinin lafta kaldığını söyledi.

Yazılı bir açıklamada bulunan İl Başkanı Arabacı şöyle dedi:
“AKP İktidara geldiği 2002 yılında taşeron işçi sayısı 387 bin iken, bugün bu rakam dört katı artmış ve 1,5 milyona ulaşmıştır. Taşeron işçilerin yüzde 20’den fazlası yani 330 bini İstanbul’da, 150 bini Ankara’da, 76 bini ise İzmir’de, kalanı ise ülke genelinde değişik illerde bulunmaktadırlar. Yani Türkiye’de 1,5 milyon işçi yarınsız, güvencesiz bir şekilde çalıştırılıyor… Temel iş gücü istatistiklerine göre Türkiye de İşçilerin yüzde12,2’si taşerondur!
12 yılda tam bir taşeron cumhuriyetine dönüşen ülkemizde, sorunları çözüme kavuşturulmayan taşeron işçilerimiz hükümet eli ile patronların, işverenin vicdanına terk edilmişlerdir! Güvencesiz, güvenliksiz ve kaderine terk edilmişlerdir! 12 yılda iş kazalarında hayatlarını kaybeden en az 14 bin 455 işçinin çoğu taşeron işçilerimizdir. Ne yazık ki dünyadaki işçi ölümleri sıralamasında Türkiye üçüncü sıradadır… Gerekli tedbirlerin alınmayışı, yapılmayan denetimler, hukuksuz koşullar neticesinde hayatlarını kaybeden işçilerimizin ölümlerinden sorumluluk duymayan, işverenlere gerekli cezai yaptırımları ciddiyetle uygulanmasını sağlamayan iktidar… Her mikrofonu eline aldığında ise ‘taşeron işçi sorunlarını çözeceğiz’ vaadi ile de umut tacirliği yapmaktadır! Ancak sorunlar çözülmek yerine daha da sıkıntılı hale getirilmiştir…

1 Kasım Seçimleri öncesinde yine AKP mikronu her eline aldığında, istinasız ‘taşerona kadro’ , ‘taşeron sistem kaldırılacak’ vaadi ile Türk Milletine seslendi… Yüzde 49,5 luk oy oranı ile tek başına iktidara gelen AKP şimdi ise zihin bulandıran, net vaatlerden uzaklaşan söylem ve yaptırımlarla bu sözünü tutmayacağını gözler önüne seriyor. Hükümetten gelen ‘sendikalar, ilgili bakanlıklar arasında görüşülüyor’ diyerek konu geçiştiriliyor, kamuoyuna bilgi paylaşılmıyor! İşçiyi, iktidara satan yandaş sendikalar ve iktidarın ilgili bakanlıkları arasında taşeron işçi kıvrandırılıyor yine…

Taşerona kadro vaadi ile halkı umutlandıran AKP şimdi bu sözünü tutmamak adına yapılacak ne varsa deniyor! Kamudaki 650 binden fazla taşeron İşçi umutla kadro beklerken, Sayın Başbakan ‘asıl işler’ ve ‘yardımcı işler’ olarak kafa karıştıran, neye dayandırılacağı belirsiz olan taşeron işçileri sınıflandırma uygulaması getirip en az 450 bin taşeron işçinin kadro vaadini yok saymıştır! Başbakan Davutoğlu geriye kalan 200 bin taşeron işçi’nin kadroya alınacağı dillendirilirken, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘200 bin kesin bir rakam yok’ açıklamasını yapmıştır! Verdiği sözü tutmayacağını ifade eden AKP iktidarı 13 yıldır yaptığı gibi bir kez daha taşeron işçileri hayal kırıklığına uğratıp bir kez daha kaderine terk etmiştir… Unutulmamalı ki; Türkiye’yi taşeron işçi cumhuriyeti haline getirip, can, gelecek ve insanca yaşamak haklarından mahrum eden akp hükümeti hukuk, insan ve işçi vicdanında iktidardan düşme yolunda epey yol katetmiştir!”