Taşköprü sarımsağı market raflarında yok

  • Tescilli Taşköprü sarımsağı hemen hemen hiçbir markette yok. Sarımsakların büyük çoğunluğu Çin’den ithal. Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, “Çin’den sarımsak ithalatını üretici ve tüketici açısından sıkıntılı buluyoruz. Daha ucuza mal etmek için yapılan ithalat ileri de pahalıya patlayabilir” dedi.

Tüketicinin sağlıklı, yerli ve güvenli gıdaya ulaşma arzusu bazı ürünlerde karşılık bulmuyor. En çok ithal ürün sarımsak, ceviz ve bakliyatta kendini gösteriyor.

Tescilli Taşköprü sarımsağı hemen hemen hiçbir markette yok. Sarımsakların büyük çoğunluğu Çin’den ithal. Çok düşük oranda ise Gaziantep etiketi var.

Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, bu sezon iyi bir sarımsak hasadı olduğunu kaydetti.

Diğer sarımsak üreticisi bölgelerde de sorun gözlenmediğini anlatan Eligüzeloğlu, “Buna rağmen Çin’den sarımsak ithalatını üretici ve tüketici açısından sıkıntılı buluyoruz. Üretici, ithal ürünü markette görüyor ama kendi kaliteli ürünü o kadar ilgi çekmiyor. Taşköprü’de 20 bin ton civarında üretim var. Ürün açığı yok. Şu anda daha ucuza mal etmek için yapılan ithalat ileride pahalıya patlamasın. Türkiye’nin diğer önemli sarımsak üreticisi ise Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Birecik. Çin orijinali olan bu sarımsaklar artık bu topraklara yerleşti” dedi.