“Taşköprü üzerinden prim yapmayın”

Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, “Araban sarımsağının coğrafi işaret alması gayet güzel, fakat halen Taşköprü sarımsağının adını kullanarak kendilerine prim yapma yoluna giderek komik duruma düşmeyi bıraksınlar. Taşköprü’nün kalitesini dünya kabul ediyor” dedi.

Murat Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gaziantep’in Araban ilçesinde yetiştirilen sarımsağa tescil almışlar. Tabi ki her il ve ilçe, yetiştirdiği ürüne sahip çıkmalıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme. Taşköprü sarımsağını bir kalemde silemezsiniz. ​Taşköprülü çiftçiler bizden tohum alıp dikiyorlar diyemezsin. Daha kaliteli diyemezsin. Tescil alabilirsin ama küçümseyemezsin. Bu gün Edirne’den Hakkari’ye kadar hangi kişiye sorsan sarımsak dendi mi Kastamonu Taşköprü sarımsağımı diye sorarlar. Sen bu seviyeye geldiğin zaman o zaman oturur konuşuruz. Reklam yapmak istiyorsanız, adına festivaller düzenlenen beyaz altın diye bilinen Taşköprü sarımsağını örnek alabilirsiniz. Yardım isteyebilirsiniz.

Ama Taşköprü sarımsağını kötüleyerek sarımsağınızı tanıtamazsınız. Kastamonu denince akla, Şehit Şerife Bacı gelir, Şeyh Şabanı Veli gelir, Beyaz Altın Sarımsak gelir. ​Sizde baklavanızla yapın reklamınızı, ilçenizin güzellikleri ile tanıtın. Taşköprü’nün Beyaz Altını ile reklam yapmayın. Zaten Türkiye olarak bu zor zamanlarda hastalıkla mücadele ederken, Böyle polemiklere girmeyelim”