Teknofest’te Atabeygazi ve İstiklal rüzgarı

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrenci ve akademisyenlerinden oluşan “Şerife Bacı’nın Torunları” takımının tasarlayıp ürettikleri elektrikli araç “Atabeygazi” ile Kastamonu Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İstiklal EC takımının ürettiği elektrikli araç “İstiklal”,  TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’ndan ilimize başarılarla döndü.

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından 17. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 31 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleşti. 227 takımın başvuru yaptığı yarışmada teknik tasarım raporu başarılı kabul edilen 54 takım yarışmaya davet edildi. Davet edilen 54 takımdan teknik kontrolleri başarıyla tamamlayan 24 takım yarışmada yer aldı.

İlk 2 yılında 4 ödülle büyük başarılar kazanan Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nden Şerife Bacı’nın Torunları takımı Atabeygazi ile bu yıl 3. kez katılım gösterdiği Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda 4-5 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen final etabı sonucunda 7. oldu. Takım ayrıca tanıtım ve yaygınlaştırmaya yaptığı katkılar nedeniyle Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Kastamonu Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İstiklal EC takımının ürettiği elektrikli araç “İstiklal” ise liselerarası yarışlarda “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki” ve “Jüri Özel” ödülü alarak ilimize 2 ödül ile döndü.

Yarışlar esnasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kastamonu Üniversitesi takımını hem de Taş Mektep MTAL takımlarını ziyaret etti ve başarı diledi.