Teknokent için önemli adım

Şirket kuruculuğu görevi deneyimli isimde

  • Kastamonu Teknokent için, kurulumla ilgili onay kararının geçerlilik süresinin bitimine çok az bir süre kala hızlandırılan çalışmalarda önemli bir aşama kaydedildi.
  • Teknokent’in oluşumu için gerekli şirketin kuruculuğuna Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün yeni Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Yenigün atandı.
  • Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü olarak da görev yapacak olan Yenigün, son olarak Şanlıurfa Teknokent’in genel müdürlüğünü yürütüyordu.

 

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasım Yenigün, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü ve Kastamonu Teknokent Yönetici Şirketi Kurucusu olarak atandı.

İTÜ İnşaat Fakültesi’nde, İnşaat Mühendisliği eğitimini 1991 yılında tamamlayan ve yüksek lisansını Harran Üniversitesi’nde (1995), doktorasını İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde (2001) tamamlayan Kasım Yenigün, 2012’de Doçentlik unvanını aldı, 2017’de ise Profesör kadrosuna atandı.

1990-1993 yılları arasında özel sektörde çeşitli firmalarda görev yapan Prof.Dr. Kasım Yenigün, 1993’ten 2019 tarihine kadar Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak ve çeşitli akademik birimlerde idari görevler yaptı.

2017 yılından itibaren Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş.’de (Şanlıurfa Teknokent) Genel Müdürlük görevini yürüten Yenigün, Su Yönetimi, Sulama, Su Kaynakları Planlaması, Baraj Güvenliği, Risk Analizi, Tarihi Su Yapıları, Taşkın ve Kuraklık konusunda pek çok proje yürüttü.

Yenigün’ün, uzmanlık alanında yayınlanmış çok sayıda makalesi ve yurtiçi/yurtdışı toplantılarda sunulmuş bildirileri mevcut. Sosyal Girişimcilik, İnovasyon, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları, İş Geliştirme, Dezavantajlı Gruplar ve Gençlerin İstihdamı gibi konularda birçok projeyi, UNDP gibi Uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde başarı ile sonuçlandıran Yenigün, 2019 yılı Eylül ayı itibariyle Kastamonu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Öğretim Üyesi olarak atandı. Prof. Dr. Kasım Yenigün, aynı zamanda KÜBİG Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörlüğü ve Kastamonu Teknokent Yönetici Şirketi Kurucu Müdürlüğü’nü de üstlendi.