“Telafisi olmayan yanlışı yapmayalım”

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, Pınarbaşı ilçemizdeki Horma kanyonunda devam eden yürüyüş yolu çalışmalarıyla ilgili olarak açıklamada bulundu ve “Horma’dan telafisi olmayan bir yanlışlığı, bir kötülüğü yapmadan önce iyi düşünülmeli ve doğallığı bozmayan bir proje uygulanmalı. Bir şeyi kötü yapmaktansa hiç yapmamak daha iyi” dedi.

Başkan Civelek, projenin Almanya Garmisch kentindeki kanyonda olduğu gibi yarım tünel oyması şeklinde yapılması tavsiyesinde bulundu

Kanyon Araştırma Derneği yönetimi ile 16 Temmuz’da geçtiği Horma kanyonunun ilimizin en önemli turizm değerlerinden birisi olduğunu söyleyen Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, kanyonda devam eden yürüyüş yolu çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:
“16 Temmuz akşamı kanyon geçişimizden sonra başta Valimiz Yaşar Karadeniz, Kaymakamımız, milletvekillerimize ve Belediye Başkanı arkadaşıma mutlaka bu kanyonu geçmeleri gerektiği yönünde ısrarcı oldum. Pınarbaşı Kaymakamımız ve KAD yetkilileri 30 Ağustos’ta bu geçişi gerçekleştirdi, öncelikle kendilerini tebrik ediyorum. Ancak Pınarbaşı Kaymakamımızdan bu geçiş sonrası kanyon içinde yapılan yürüyüş yolu ile ilgili bir fikir değişikliği bekliyoruz. Bu kanyonun son 3 kilometresi adeta doğal bir akuapark şeklinde. Platform şeklinde yapılan yürüyüş yolu, hiç kimse kusura bakmasın ama bu bölgeye yapılan telafisi olmayan bir kötülük. Almanya’nın Garmisch kentinde 1907 yılında yarım tünel oyması şeklinde yapılan yürüyüş yolunun örnek alınmasını önemle arzu ediyoruz. İnanıyorum ki bu değerler milyon yılların bizlere mirasıdır. Yine inanıyorum ki bir şeyi kötü yapmaktansa hiç yapmamak daha iyidir.”