Teleferik projesi belirsizliğini koruyor

Kastamonu, artık bir sonuç görmek istiyor

31 Temmuz 2017’de düzenlenen temel atma töreninde hizmete girme süresi tahmini 8 ay olarak açıklanan ancak bu durum gerçekleşmediği gibi gerekliliği de tartışma konusu olan teleferik projesinin akıbeti, aradan geçen 45 ay sonunda belirsizliğini koruyor.TV366’da ele alınan teleferik projesinde tarih tarih süreç hatırlatıldı.

2015’de sözleşmesi imzalanan, 2017’de temeli atılan ve o gün gerçekleşen törende tahmini 8 ayda hizmete gireceği taahhüt edilen teleferik projesi, Kastamonu gündemindeki yerini koruyor.

Proje, TV366’da yayınlanan “Pazartesi’den Pazartesi’ye” programında bir kez daha gündeme geldi.

1033 metre uzunluğunda, 6 kişilik sabit gondol kabinli ve günlük 3 bin kişi taşıma kapasitesine sahip olan teleferikle ilgili sözleşmenin 19 Kasım 2015’te imzalandığı hatırlatıldı ve o günkü toplam maliyetinin 3,6 milyon lira olduğuna dikkat çekildi. 31 Temmuz 2017’de düzenlenen törenle temeli atılan teleferik projesinin, tahminen 8 ay sonra hizmete gireceği taahhüt edilmesine rağmen aradan geçen 45 ayda projenin halen hayata geçirilemediğine vurgu yapıldı. Ayrıca proje için KUZKA’dan 1 Milyon TL hibe destek alındığına da değinildi.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun 2 Ekim 2020’de TV366’da yaptığı açıklamalara da programda yer verildi. Başkan Vidinlioğlu, programda,  “Teleferiği mecbur olduğumuz için tamamlayacağız. Çünkü kamu zararı oluşacak. Bu sebeple tamamlamak durumundayız” demişti.

Başkan Vidinlioğlu, Şubat 2021’de ise,teleferik için 6 milyon liraya ihtiyaç bulunduğunu belirtmiş ve şunları söylemişti:

“Bu konunun lastik gibi uzamasından ben de rahatsızım. Teleferik için ilgili firma yetkilileri ile de görüştüm. Firmanın teleferik için belediyemizden alacağı rakam hak edişler de dahil yaklaşık 2 milyon lira. Teleferiğin hizmete girebilmesi için gereken rakam ise 6 milyon liradır. Ben de ortada sözleşme olduğunu ve firmanın projeyi bitirmekle yükümlü olduğunu ifade ettim. Ortaya çıkan fark her bir Kastamonulunun parasıdır ve 5 kuruş fazla vermem. Durum bu kadar nettir.”

(HABER MERKEZİ)