Teröre tepkiler çığ gibi

Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırı Kastamonu’da da infiale yol açtı.

Kurumlar, teröre tepkilerini birbiri ardına yaptıkları açıklamalarla ortaya koydu.

Kastamonu Üniversitesi Senatosu, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Öz, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, TEMA Temsilcisi Şükrü Bitkin ve Diriliş Osmanlı Başkanlığı Kastamonu Şube Başkanı İsmail Aynacıoğlu yaptıkları açıklamalarla terörü protesto etti.

Ankara’daki terör saldırısı sonrasında Kastamonu’daki STK ve siyasi partilerin temsilcileri tepkilerini ardı ardına sıraladı.

ÜNİVERSİTE SENATOSU

Kastamonu Üniversitesi Senatosu, saldırı sonrasında yayınladığı taziye mesajında, “Ankara’da 17 Şubat 2016 tarihinde vuku bulan menfur terör saldırısında birçok vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ve birçoğunun da yaralandığını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Memleketimizin huzur ve selametine, birlik ve beraberliğimize kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle ve esefle kınıyoruz. Menşei, ismi ve gayesi ne olursa olsun her türlü terör hadisesinin ve terör teşekkülünün karşısındayız. Kastamonu Üniversitesi olarak milletimizin huzurunu, memleketimizin güven ve istikrarını bozmak isteyen bu elim hadisede hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

CHP İL BAŞKANI

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise gelinen noktanın Ortadoğu bataklığına bulaşmanın neticesi olduğunu söyledi ve “Ankara’nın göbeğinde askeri araçlara yönelik bombalı saldırı sonunda çok sayıda kaybımız ve yaralananımız oldu. Geldiğimiz nokta, partimizin ve aklı selim sahibi dış politika uzmanlarının uyarılarına karşın Ortadoğu bataklığına bulaşmanın sonucudur. Şimdi dış gezileri ertelemenin ve misliyle karşılık vereceğiz diye nutuklar atmanın ne yararı olacak? Sen Ankara’nın kalbinde bu saldırıyı önleyemiyorsan misliyle karşılık versen ne olur. Uçaklarımızı Suriye sınırından bir karış ileriye uçuramazken nasıl karşılık vereceksin? Versek bile kayıplarımızı geri getirecek mi? Şehitlerimize tanrıdan rahmet, yaralılarımıza şifalar dilerim. Milletimizin başı sağolsun” dedi.

TAŞKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI

Saldırıları gerçekleştirenlerin asla emellerine ulaşamayacağını söyleyen Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise “Milletimiz bu tarz durumlarda her zamankinden daha fazla birlik beraberlik içerisinde olacaktır. Devletimizin kalbi askeri komutanlıklarımızın ve askeri personellerimizin bulunduğu noktaya yapılan hain saldırıyı nefretle kınıyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Tük Milletimize ise başsağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Ülkemiz üzerinde hain emelleri olanlar bu çirkin ve iğrenç saldırılarla bu ülkeyi asla bölemeyeceklerdir. Bu hususta Millet olarak iradeli ve güçlü olacağız. Herkes şunu iyi bilmeli ki; Bu ezan susmayacak, bayrak inmeyecek, vatanımızı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” diye konuştu.

KASTAMONU GAZETECİLER CEMİYETİ

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz ise yapılan saldırı ile ülkenin birlik ve beraberliğinin hedef alındığını kaydederek, “Ülke olarak hep beraber bu çirkinliklerin ve aşağılık saldırıların karşısında duracağız. Vicdanlar, terörden medet umanların insanlık dışı saldırılarını affetmeyecektir. Üzüntümüz çok büyük. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumak zorundayız. Herkes bilmelidir ki, birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Kastamonu basını adına, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.”

MEMUR-SEN İL BAŞKANI

Memur Sen İl Başkanı Mehmet Öz açıklamasında, “Ülkemize, milletimize, güvenlik görevlilerimize ve geleceğimize yönelen bu canice saldırıları lanetliyor, terörü, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. Bu alçak terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte mücadele vermeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye’de kaos ve huzursuzluk ortamının oluşturulmaya çalışıldığını söyleyen Mehmet Öz, “Ülkemizin ekonomik, toplumsal, sosyal, kültürel ve siyasal yapısını sarsmak için yapılmış olan hain saldırıyı lanetliyor, Türkiye’nin, vatandaşlarını savunma görevini ve insanlık ailesine karşı sorumluluğunu yerine getirerek ortaya koyduğu teröre karşı kararlı mücadeleyi destekliyoruz” diye konuştu.

MÜSİAD

MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da bu ve benzer saldırılar karşısında millet olarak dimdik ayakta duracaklarını söyledi. Fındıkoğlu, “Bilinmelidir ki; terörün dili, dini, ırkı, mazereti olmaz. Geçmişte yaşanan buna benzer fırtınaları Türk Milleti nasıl atlattıysa, birlik, beraberlik ve sağduyu ile bugünleri de atlatacağımıza inanıyorum” dedi.

Fındıkoğlu, ayrıca İstanbul’da yaşanan ve Sultangazi’de PKK tarafından polis sanılarak öldürülen Çatalzeytinli hemşerimiz Ayhan Aksu için de taziyelerini sundu.

TEMA

TEMA Vakfı İhsangazi temsilcisi Şükrü Bitkin de “Bizler terör olayları karşısında suçlu aramaktan ziyade çözüm önerileri aramalıyız. Şüphesiz bunu yaparken de siyasi görüşümüzü bir kenara bırakmalıyız. Çünkü terörün iktidarı ve muhalefeti olmaz. Terör devlet sorunudur. Devlet içerisindeki herkesi de ilgilendirir. Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için ortak karar alınmalı ve ortak hareket edilmelidir” dedi.

DİRİLİŞ OSMANLI

Diriliş Osmanlı Başkanlığı Kastamonu Şube Başkanı İsmail Aynacıoğlu da yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Haince gerçekleştirilen terör eylemlerinde hayatını kaybeden şehitlerimize Allah tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar,geride kalanlara sabırlar diler. Dün nasıl Çanakkale de tek vücut kanımızın son damlasına kadar vatanımızı savun duysak ,bugünde aynı vatan aşkı ile ülkemizi savunacak güç ve kudrette olduğumuzu emperyalist güçlerin maşası olan terör örgütlerine bildiririz.”