Teşekkürler öğretmenim

Öğrenci fotoğrafları, yüzyüze eğitim döneminde çekilmiştir.

Cide Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu Matematik Öğretmeni Taner Demir’in, pandemi sürecinin öğrencileri üzerindeki olumsuz etkiyi en azından hafifletme anlamında farklı illerdeki 9 öğretmen ile birlikte başlattığı “Pandemi Sürecinde Çocuk ve Oyun” projesi başarıyla sürüyor.

Proje kapsamında her ay kendilerine farklı zeka oyunları öğretilen bu farklı illerdeki öğrenciler, ay sonlarında on-line olarak düzenlenen turnuvalarda birbirleriyle yarışıyor.

Projenin Cide ayağına önderlik eden Taner Demir, bu etkinlik ve yararlarıyla ilgili şunları söyledi:

“COVİD-19, kelebek etkisi yaratarak tüm dünyayı etkilediği gibi çocuklarımızı da etkilemiştir.

Bu etkilerin izlerini silmek adına bu projeyi başlatmak istedik.

Oyun oynamak; çocuklar için yemek yemek ve uyumak gibi doğal bir ihtiyaçtır. Aynı zamanda çocuğun psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimini de desteklemektedir. Çocuğun hayal dünyası, eğlencesi ve kişilik gelişiminin en önemli etmenidir. Oyun, en iyi eğitim ve öğretim metodudur. Çünkü kalıcı davranış değişiklikleri kazandırır. Çocukların gerçek hayatla ilk iletişimlerini kurdukları oyunları engellersek, sağlıklı gelişimlerini de önlemiş olacağımız unutulmamalıdır.
Oyun çocuğun işidir ve bu iş oldukça önemlidir. Çocuğun kendini en rahat ifade ettiği yer oyundur. Çocuk oyunla büyür, oyunla olgunlaşır, oyunla gelişir. Çocuğa normal yollardan öğretemeyeceğiniz birçok şeyi oyunla öğretmeniz mümkündür. Bu kapsamda akıl ve zeka oyunları ile geleneksel oyunları oynatarak sağlık nesil sağlıklı gelecek projesine hizmet etmeyi planlıyoruz.”