“Tıp bir sanattır”

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Kürşad Özbey, hekimler ve sağlık çalışanlarının, insan hayatının kıymetini en iyi bile kişiler olduklarını vurguladı.
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Müdürlük olarak düzçenledikleri kutlama töreninde konuşan Özbey, şunları söyledi:
“Konuşmama Hipokrat’ın sözleriyle başlamak istiyorum: Tıp bir sanattır. Hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat. 2. Mahmut döneminde açılan tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, Modern Tıp Eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilir. İlk tıp bayramı 1. Dünya Savaşı sonrası, 14 Mart 1919’da, işgal altındaki İstanbul’da, işgal güçlerine tepki olarak tıp öğrencileri tarafından kutlanmıştır. 1976’den beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir. Dün olduğu gibi bugün de , bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak gece gündüz insanımızın sağlığı için hizmet sunuyoruz. Unutmamalıdır ki, hekimler ve sağlık çalışanları, insan hayatının kıymetini en iyi bile kişilersiniz.
Bugün Türkiye’nin dört bir yanında çalışan hekimler ve sağlık çalışanları olarak, milletimizin birliğine ve sağlık çalışanları olarak, milletimizin birliğine ve ecdadımızdan miras aldığımız bağımsızlık ruhuna büyük bir onurla sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Milletimize hizmet sunmaktan, insanımızın sağlığını emanet ettiği kişiler ve onlar için şifa sunan eller olmaktan her zaman büyük onur duyduk. Bizler insanımızı yaşatmak adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan her zaman görevlerimizin başında olmaya da devam edeceğiz. Uzun ve zorlu bir eğitimden geçerek bilgi ve becerilerini insan sağlığının korunması ve hastaların iyileşmesine adayan, bu amaçla zaman ve mesafe kavramı olmadan bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği, gece gündüz büyük özveriyle çalışarak yerine getiren, Atatürk’ün de kendini emanet ettiği tüm hekim meslektaşlarımın ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.”

Sağlık Müdür Vekili Özbey, kurmayları ve müdürlük çalışanları, Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen çelenk koyma töreninden önce de Vali Vekili Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret ettiler.