TKDK yatırımcı bekliyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 10. çağrıdaki 125 milyon avroluk hibeyi kullanacak yatırımcıları bekliyor.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, “Yatırımcılara, AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan geri ödemesiz hibe veriyoruz. Bu fon Kastamonu’muzun da içerisinde olduğu sadece 42 ilde kullandırılmaktadır. 10.Çağrı başvuruları 15.02.2021 tarihi itibarıyla başlamıştır” dedi.

Çağrının detayları ile ilgili de bilgilendirmede bulunan Ahmet Kuyulu, şunları söyledi:

“ ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar’ sektörü kapsamında; inek, sığır, koyun, keçi ve manda yetiştiriciliği yapan et veya süt üreten hayvancılık işletmelerini, kaz, hindi üretimi yapan işletmeleri destekleyeceğiz. Bu işletmeler, yeni kurulabilecekleri gibi eski ahır, ağıl veya kümeslerini büyütebilecek veya modernize edebileceklerdir. Broiler(et tavuğu) ve yumurta tavuğu işletmelerinde ise sadece mevcut, kapasitesini artırmayan işletmeler desteklenecektir. Hayvancılık sektörünü içeren bu tedbirimizde hibeler % 50 den başlayıp % 70 e kadar çıkmaktadır.

‘Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar’ sektörü kapsamında ise; süt ve süt ürünlerinin,kırmızı et – kanatlı eti ve et ürünlerinin, su ürünlerinin,meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi,pazarlanmasıve soğuk hava deposu alt sektörlerindeki yatırımlar %40-50 hibe verilerek desteklenecektir.

Destek verdiğimiz tüm sektörler de uygun harcamalar tüm vergilerden muaftır. Başvurular 15.02.2021 tarihinden itibaren başlamıştır. Başvuru son teslim tarihi 101-Hayvancılık sektörleri için 19 Mart 2021, 103-İşleme sektörleri için ise 26 Mart 2021 tarihidir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberleri (Versiyon 10.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Aynı adresten ilave duyuru ve bilgilendirmeler de takip edilmelidir.

Kurum olarak, Avrupa Birliği standartlarını sağlamış, hayvan refahına uygun, gübre yönetiminin ve işçiliğin oldukça kolay olduğu, satılan ürünlerin daha yüksek fiyata alıcı bulduğu birçok tesisin hayata geçmesine katkı sağladık.Daha verimli bir hayvancılık için yeni tesis kurmak isteyenleri, mevcut işletmesini modernize etmek isteyenleri veya işletmesini büyütmek isteyenleri proje sunmaya davet ediyoruz. Süt toplama merkezlerinin, eti, sütü, meyveyi, su ürünlerini işleyen ve pazarlayan tesislerin, ÖTV-KDV ödemeden soğutuculu araç alımlarına da hibe veriyoruz. Ayrıca her iki sektörde de yatırımcıların kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak yapacakları yenilenebilir enerji yatırımlarını da destekliyoruz.Çiftçilerimizi, yatırımcılarımızı, şirketleri, kooperatif ve birliklerimizi projeleri ile birlikte TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz. Detaylı bilgi isteyenler 4448535 ve 03662140109 numaralı telefonlarımızı arayabilirler. Çağrı dönemimizin Kastamonu için hayırlı olmasını diliyorum.”