TKDK’dan işleme tesislerine özel önem

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, IPARD II-2.Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamındaki başvurular kabul edilmeye başlandı.
İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
“ Bu tedbir süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanlarını içermektedir. Tedbir kapsamında süt toplama merkezleri, yoğurt, peynir, dondurma gibi ürünler elde eden süt işleme tesisleri; büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar için kesimhane, parçalama tesisleri, salam, sucuk, sosis gibi kırmızı ve beyaz et işleme tesisleri; balık, yumuşakça ve kabuklu gibi su ürünleri işleme tesisleri; meyve ve sebzelerin depolanması, tasnif edilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava depoları gibi meyve sebze işleme yatırımları desteklenecektir. İlimizde işleme tesislerinin sayısının artması üretim tesislerine pazar oluşturacağı gibi üretime de katma değer kazandıracaktır. Bu nedenle işleme tesislerine yönelik yatırımlara ayrı bir önem veriyoruz. İkinci çağrı ilanında toplam destek bütçesi 122 milyon 177 bin Avro olacaktır ve uygun harcamaların %50’si hibe olarak proje sahiplerine ödenecektir.”
Kuyulu ayrıca 6 Eylül 2017 tarihi itibarıyla online başvuru sistemin açıldığını ve İl Koordinatörlüğü’nde başvuruların kabul edilmeye başlandığını, Online Proje Başvuru Sisteminin 26.09.2017 tarihi saat 21:00’da kapatılacağını, başvuruların son teslim tarihinin 28.09.2017, saat 18:00 olduğunu, son teslim tarihinden sonra yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceğini ve bu nedenle başvurularda sıkıntı yaşanmaması için işlemlerin son günlere bırakılmaması gerektiğini söyledi.