TKDK’dan projelere 59 milyonluk hibe katkısı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü, IPARD Programı kapsamında, bugüne kadar 59 milyon TL. hibe verdiklerini, ilimize 130,5 milyon TL yatırım yapıldığını bildirdi.

İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu,IPARD-II 6. çağrıda desteklenecek projelerin belli olduğunu, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)” sektörüne ait listede ilimizden 24 proje bulunduğunu, 6. çağrıda uygun bulunan ve desteklenecek diğer projelerin de önümüzdeki günlerde açıklanmasının beklendiğini belirtti.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü, IPARD Programı kapsamında, bugüne kadar 59 milyon TL. hibe verdiklerini, ilimize 130,5 milyon TL yatırım yapıldığını bildirdi.

İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu tarafından yapılan “TKDK’dan Kastamonu Ekonomisine Katkı” başlıklı

bilgilendirmede  şöyle denildi:

“Büyük ve küçük baş hayvancılık süt ve et üretimi, broiler tavuk yetiştiriciliği, süt, et, meyve ve sebze işleme, süt toplama, bitkisel üretim, arıcılık, kırsal turizm, yenilenebilir enerji gibi çok farklı sektörlerde toplam 282 projeye destek verilmiştir. Önceki çağrılarda sözleşme imzalanan, özellikle hayvancılık projelerinin inşaatları devam etmektedir. Yapılan yatırımlarla birçok farklı sektörde üretimleriyle örnek gösterilecek AB standartlarında tesis ilimize kazandırılmıştır. Bundan sonra da verilecek hibelerle bu tesislere yenileri ilave edilecektir.

Desteklenecek Projeler Belli Oldu

“IPARD II Programı 6.Başvuru Çağrı Dönemi Birinci Grup Desteklenmek Üzere Seçilen Başvurular Listesi www.tkdk.gov.tr adresinde yayınlandı.  “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme(302)” sektörüne aitlistede İlimizden 24 adet projebulunmaktadır. Projelerin17’si ağırlıklı olarak sarımsak üretimi olmak üzere, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, 2’si arıcılık, 2’si zanaatkârlık, 1’i katma değerli ürünler, 2’ si kırsal turizm projesidir. Önümüzdeki günlerde proje sahipleri ile sözleşme imzalanması hedeflenmektedir. %55 hibe desteği verilecek olan projelerde uygun harcamalar KDV’den de muaftır. Projelerin toplam yatırım tutarı 7,4 milyon TL’dir ve 3,3 milyon TL hibe verilecektir. 6. çağrıda uygun bulunanve desteklenecek diğer projelerinde önümüzdeki günlerde açıklanması beklenmektedir.Böylece ilimize yeni tesisler kazandırılacak ve hibeler yatırımcılarla buluşturulmaya devam edilecektir.

“İşleme Tesislerine Yönelik 8. Çağrı Başvuruları Tamamlandı

“Ayrıca 20 Şubat itibariyle başvuru süreci tamamlanan 8. çağrı kapsamında “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar(103)” sektöründen İl Koordinatörlüğümüze, süt işleme ve süt toplama sektöründen 5 adet, et işleme sektöründen 1 adet, meyve-sebze işleme ve paketleme sektöründen 5 adet proje olmak üzere 11 proje başvurusu alınmıştır. Hibe oranları % 40-50 arasında değişen, uygun harcamalar arasında soğutuculu araç alımları da bulunan ve uygun harcamaları KDV ve ÖTV’den muaf olan bu projelerin değerlendirmeleri devam etmektedir.

Üretimi ve istihdamı arttıracak olan projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyor, yeni çağrılarımızda yatırımcıları, üreticilerimizi, kooperatif ve birliklerimizi yatırım yapmaya, proje sunmaya hibelerden faydalanmaya davet ediyoruz.”