TKDK’den 7 projeye 5.7 milyon TL destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörlüğü, 15. Çağrı döneminde toplam yatırım tutarı 10.4 milyon liralık 7 yeni proje aldı. TKDK, bu yatırımlar için 5.7 milyon TL (geri ödemesiz) hibe destek sağlanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kırsalda yaşayıp Kastamonu’ya değer katmak isteyen yatırımcıya destek almak istediği ilk adres olmayı başardı.
2013-2014-2015 yıllarında toplam yatırım tutarı 147 milyon liralık 275 projeyi kabul eden TKDK, 230 proje ile de sözleşme imzaladı. 2015 yılında tamamlanacak IPARD-I Programı kapsamında üreticiye ve yatırımcıya 57 milyon liralık hibe (geri ödemesiz) destek sağlanacak.
TKDK, kısa bir zaman zarfında AB standartlarında yeni 17 adet Süt Üreten Tarımsal İşletme Tesisini, 12 adet Et Üreten Tarımsal İşletme Tesisini, 11 adet Broyler (Et Tavuğu) Tesisini, 8 adet Kırsal Turizm Tesisini kazandırmanın yanında AB Standartlarında 180 tarımsal işletme ve tesisi de modernize etmeyi başardı.
İl Koordinatörü Eniz Gökçek, konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamada, “Aralık ayı içerisinde uygulamaya başlayacağımız IPARD II Programı ile başta yenilenebilir enerji destekleri hem Kamu Kurumları (Belediyeler, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri) hem de özel sektör için çok önemli fırsat. Bu alanda yüzde 100’e kadar hibe desteğimiz var. Yeni destek alanları ve daha yüksek yatırım limitleri içeren IPARD-II Programı ile 2020 yılına kadar ilimize 100 milyon lira hibe sağlamayı hedefliyoruz. Devletimizin 2023 yılı vizyonuna katkı sağlamak amacındayız. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmesi ve kendilerine destek olması halinde daha büyük başarılara imza atacağız” diye konuştu.