Topaloğlu’ndan gerekçeli açıklama

  • AK Parti kongresine saatler kala adaylıktan çekilen Metin Topaloğlu, dün, bu kararının gerekçelerini de dile getirdiği bir açıklamada bulundu.
  • Topaloğlu açıklamasında, “Teşkilat Başkanımız, partimizin Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in yönetimle alakalı, nezaketli teklifine rağmen, çıkışımızın asla koltuk sevdası olmadığını, asıl derdimizin ülke ve milletimize hizmet edebilmek olduğunu belirterek teşekkür edip affımızı istedik. Bizler makam için, para için, nefsini tatmin için siyaset yapanlardan hiçbir zaman olmadık inşallah olmayacağız” dedi.

AK Parti’nin 7. Olağan İl Kongresi’nde il başkanlığına aday olan, ancak kongreye saatler kala adaylığını geri çeken Metin Topaloğlu, yazılı bir açıklamada bulundu.

Kastamonu için en doğru ve hayırlı hizmetleri vermek için adaylık sürecini başlattığını söyleyen Metin Topaloğlu, “Bu süreçte, şunlar yapılmış şunlar yapılamamış deyip tekrar kısır tartışmalar başlatmak niyetinde değiliz. Bu memlekette yaşıyor, bu beldenin havasını soluyoruz. Eksikleri, yapılamayanları herkes biliyor. Dolayısıyla bu konulara tekrar değinmeyeceğim. Ama yaşadığımız son Mahalli İdareler seçiminde alınan sonuç ortada. Lütfen arkadaşlarımız geneli örnek göstermesin. Çünkü Kastamonu, Ak Parti yiğitlerinin harman olduğu nadide illerden birisidir. Sandık sonuçları; yapmanız gerekirken yapmadıklarınızın, yapmamanız gerekirken yaptıklarınızın göstergesidir” dedi.

Metin Topaloğlu, aday olma sebebini ise şu sözlerle açıkladı:

“Siyaset yapılırken elde edilen makamların, milletin emaneti olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan, bu emaneti namusumuz bilerek, hakkını vermek için gayret göstererek. Üzerinde tasarruf yetkisine sahip olduğumuz her imkanın, beli bükülmüş ihtiyardan henüz doğmamış çocuğun, tüyü bitmemiş yetimden biçare mazlumuna kadar herkesin hakkı olduğunun bilincinde olarak. Bu hassasiyetleri yüreğimizde hissederek. Günü kurtarma sevdasında değil, geleceğe eser bırakmanın şuuruyla çalışıp mücadele etmenin gayreti, Yüreğimizden merhamet, beden dilimizden samimiyet, yüzümüzden tebessüm, dilimizden tatlılık, işimizden hasbiliği eksik etmeme ilkesi bu yola girmemize sebep oldu.”

Süreç içerisinde bazı kişilerin olumsuz yönlendirme  ve propagandalarına rağmen  delegelerin verdiği desteğin doğru yolda olduklarının en büyük kanıtı olduğunu da söyleyen Metin Topaloğlu, “Bizzat Teşkilat Başkanımız partimizin Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in yönetimle alakalı, nezaketli teklifine rağmen, çıkışımızın asla koltuk sevdası olmadığını, asıl derdimizin ülke ve milletimize hizmet edebilmek olduğunu belirterek teşekkür edip affımızı istedik. Bizler makam için, para için, nefsini tatmin için siyaset yapanlardan hiçbir zaman olmadık inşallah olmayacağız. Yaşanan gelişmelerden sonra, yapmış olduğumuz istişareler sonucu birlik ve beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz bu salgın döneminde yeni küskünlük, dargınlık, gerilim ve kavgalara fırsat vermemek, Ak Parti düşmanlarını sevindirmemek için aday olmamaya karar verdik” diye konuştu.

Metin Topaloğlu, adaylık sürecinde kendisini bizzat ziyaret edenlere teşekkür ederek, “Teşkilat Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımız Erkan Kandemir’e,  ARGE Başkanımız Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a, İl Koordinatörümüz Mustafa Esgin’e, Kastamonu milletvekilimiz Metin Çelik’e, Çankırı milletvekilimiz Salim Cavitçioğlu’na ve Çankırı İl Başkanımız Abdulkadir Çelik’e teşekkür ederim. Bizler dün olduğu gibi yarın da partimiz ve halkımızın hizmetinde olacağız. Yeni seçilen yönetimin yapacağı hizmetlerde en büyük yardımcısı bizler olacağız. Bizler bundan sonra da gönül kapısını çalmadığımız, davamızı anlatmadığımız, desteğini almadığımız veya kalbini yumuşatmadığımız  tek bir kişi dahi bırakmama gayretiyle Ak davamızın eri olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.