TOPLU TAŞIMAYA YENİ DÜZEN

• Belediye Başkanı Babaş, şehiriçi toplu taşımacılıkla ilgili ihale tarihinin yaklaştığını, bu konuda çalışma içinde olduklarını belirtti ve “Arkadaşlarımız başka illerdeki uygulamaları inceliyor. Bir çok il kartlı sisteme geçmiş. Biz de geçeceğiz” dedi.
• Hizmet kalitesinin en iyisi olması için çalışacaklarını söyleyen Babaş, “Niğde’de 10 yıllık değil de yıllık bir sözleşme imzalanmış. Ayrıca kartlı sisteme geçilmiş ve oluşturulan havuzdan Belediye de pay almış. Benzeri çalışmalar yapılabilir” diye konuştu.

ERHAN VEREN

Belediye, şu anda Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından yürütülen toplu taşımacılıkta yeni düzen hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.
Belediye Meclisi’nde konuşan Babaş, şehiriçi toplu taşımacılıkla ilgili ihale tarihinin yaklaştığını, bu konuda çalışma içinde olduklarını belirtti ve “Arkadaşlarımız başka illerdeki uygulamaları inceliyor. Bir çok il kartlı sisteme geçmiş. Biz de geçeceğiz” dedi.
Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığında önceki akşam yapıldı.
İmar tadilatlarının karara bağlandığı toplantıda Kent Konseyi’nin geçtiğimiz haftalarda gündemine aldığı, 2019’un “UNESCO Şeyh Şaban-ı Veli Yılı” olması için çalışma yönündeki kararı Belediye Meclisi tarafından da oybirliği ile kabul edildi.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kent Konseyi’nin aldığı bu kararın Belediye olarak destekçisiyiz. 2019 yılının dünyada Şeyh Şaban-ı Veli yılı olarak anılması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Unesco daha önce Şeyh Şaban-ı Veli’nin yazılı bir eserinin olması şartı ortaya koymuştu. Bu konuda da ciddi bir çalışma yürütülüyor. Sonuca ulaşacağız. Grekli çalışmaları başlattık” dedi.
Başkan Babaş, Belediye binası önündeki otoparkın üzerinde yer alan yapının ne zaman bitirileceği yönündeki bir soruyu ise “Çalışmalar yeniden başladı. Projenin görseli de asıldı. Ben de onayladım. 1-1,5 ay içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum” diyerek cevapladı.
Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin ihale tarihinin de yaklaştığını söyleyen Tahsin Babaş, “Arkadaşlarımız başka illerdeki uygulamaları inceliyor. Bir çok il kartlı sisteme geçmiş. Biz de geçeceğiz. Elimizdeki verilere göre günde ilimizde toplu taşıma araçlarını 60 binin üzerinde vatandaşımız kullanıyor. Bunun 28 binini sivil vatandaş, 30 binini öğrenciler, 4 binini ise engelli ve yaşlılar oluşturuyor. Bu yüzden hizmet kalitesinin en iyisi olması için çalışacağız. Örneğin Niğde’de 10 yıllık bir ihale değil de yıllık bir sözleşme imzalanmış. Ayrıca kartlı sisteme geçilmiş ve oluşturulan havuzdan Belediye de pay almış. Buna benzer çalışmalar yapılabilir. Bunun için bir komisyon da oluştururuz” şeklinde konuştu.