Topraksız sera

Pınarbaşı’ndaki topraksız serada kıvırcık marul yetiştiriliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ümit Uçar, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü İlker Türe ve teknik personellerle birlikte topraksız üretim yapılan serayı ziyaret etti.

Şube Müdürü Ümit Uçar, işletme sahibi Şeref Sömek’ten topraksız kıvırcık marul üretimiyle ilgili bilgi aldı.

Şeref Sömek, “İlçemizde bugüne kadar yapılmayan topraksız tarımı kendilerinin başlattığını topraksız tarımda çapa, yabancı otlarla mücadele gibi işlemler yapılmadığı için zamandan tasarruf edildiğini ve Kıvırcık marulları 35 gün gibi kısa sürede satışa hazır hale getirdiklerini, suda yetiştiği için de hastalık, çamur, böcek olmadığını bu sayede seradan direkt salataya koyarak bu marul yenilebileceğini söyledi.

Yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını, bunun da kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekleyen Sömek, ürettikleri ürünü ilçede pazarladıklarını toprakta yetişen ürünlere göre daha yumuşak ve daha lezzetli olduğunu ifade etti.

İlçe Müdürü V. İlker Türe de “İlçemiz turizm anlamında son yıllardaki sıçrayışı ile beraber hayvansal ve tarım ürünlerine talep artmaktadır. Artan bu talep şimdilik komşu il ve ilçelerden karşılanmaktadır. İlçemizde tarım ürünlerinin üretim kapasitesini hızla artırmamız gerekmektedir. Üretim kapasitemizi artırabilmek amacıyla gurbetten ilçemize dönüş yapan hemşerilerimizin seracılık başta üzere tüm üretim çabalarını destekliyoruz” dedi.

Şube Müdürü Ümit Uçar ise işletme sahibi Şeref Sömek’e böyle bir yatırımı gerçekleştirdiği için teşekkür ederek, bakanlığın birçok tarımsal alanda olduğu gibi bu tür konularda da desteklerinin bulunduğunu, işletmeyi büyütmek istedikleri takdirde bu desteklemelerden yararlanabileceklerini söyledi. (Haber Servisi)