‘Topraksu yeniden kurulmalı”

3. Topraksu Çalışanları Buluşması’nda, görev döneminde bölge müdürlükleri arasında Türkiye genelinde hizmet birincisi olan 17. Bölge mensupları hasret giderdi.
Bölge Müdürü Mete Tufan, “Biz o yıllarda diğer müdürlüklere örnek olduk, bizleri sürekli şekilde takip ettiler. Bu da benim ve arkadaşlarımın gururu ve büyük bir başarısı idi. O günlerdeki birliğimizi şimdi de sürdürüyoruz” derken, ortak beklenti ise Topraksu’nun yeniden kurulması gerekliliği oldu.

P985985954Kastamonu’nun hizmet şampiyonu yatırımcı kamu kuruluşu Topraksu’nun çalışanları, üçüncü kez bir araya geldi.
Kastamonu’da 1960’ta Başmühendislik olarak kurulup bölge müdürlüğüne dönüşen, 80 sonrası YSE ile birleştirilip Köy Hizmetleri olarak yoluna devam eden Topraksu’dan emekli Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz’ın organize ettiği toplantıya Topraksu Kastamonu 17. ve ardından Köy Hizmetleri 13. Bölge Müdürlüğü görevi yapan Mete Tufan, Kastamonu’daki şube ve il müdürlüklerinin ardından Köy Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı yapan Sait Beyhan Çıngı ile eşi ve kızı, Zonguldak Köy Hizmetleri’nde İl Müdürü olarak görev yapan İhsan Kayhan ve eşi, yine Ankara Köy Hizmetleri’nde görev yapan Salih Demir ve eşi, Kastamonu ve Ankara’da görev yapan Faruk Ballıktaş ve eşi, Köy Hizmetleri Makine İkmal Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Musa Bayar, Şube Müdürleri, Yol-İş Sendikası 2 Nolu Kastamonu Şube Başkanı Sadık Düzgün, İl Özel İdaresi’nde görevli ve eski İGM Başkanı Erdal Başesgioğlu, eski ANAP İl Başkanı Muhsin Altındağ, Teknik elemanlar, Ankara’dan ve diğer illerden gelen Topraksu emeklileri ile Özel İdare çalışanları ile davetliler katıldı.

Düzenlenen programda Sadık Düzgün, Mete Tufan, Sait Beyhan Çıngı, İhsan Kayhan, Muhsin Altındağ, Erdal Başesgioğlu, Oğuz Balaban, Birsen Ballıktaş ve bazı katılımcılar duygu, düşünce ve anılarını dile getirdiler..

Sadık Düzgün
Açılış konuşmasını yapan Sadık Düzgün, şunları söyledi: “Çalışma hayatında her zaman mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Topraksu teşkilatını yad etmek, hasret gidermek için bir aradayız. Topraksu teşkilatı yıllardır anılır, gururla ifade edilir. Topraksu teşkilatında iş ahlakı, bilgi ve beceri, arkadaşlık, dostluk, sevgi ve saygı ilişkileri en üst düzeyde yaşanmıştır. Kastamonu’da Topraksu kurumu anıldığında akla ilk olarak bizlere her zaman örnek olan, bizlere bu güzellikleri yaşatan ve öğreten değerli büyüğümüz ve Bölge Müdürümüz Mete Tufan ve diğer arkadaşlarımız gelir.
Bugün bu programla bir araya gelmenin sevincini, mutluluğunu, heyecanını duygulu bir şekilde gerçekleştirdik. Bu mutluluğu, sevinci ve heyecanı yaşatan bu toplantıyı organize eden ve tüm emeği ve katkısı geçenleri de kutluyor ve teşekkür ediyorum.”

Mete Tufan
Topraksu’nun Başmühendisliği ve Bölge Müdürlüğü’nü yapan Mete Tufan da, şöyle konuştu:
“Bu sene üçüncüsünü yaptığımız bu buluşma ile bir arada, birlik ve beraberlik içinde olmanın heyecanı, mutluluğu ve sevinci içindeyim. Siz arkadaşlarımla her zaman büyük gurur ve büyük mutluluk duydum. İş çalışmalarınızda beni başarılarınızdan dolayı çok onurlandırmıştınız, o günleri unutmak da mümkün değil. O yıllardaki kaynaşma, birlik ve beraberlik, saygı ve sevgi şimdiki çalışmalarda görüyorum ki yok. Yine sizlerin başarısı sayesinde Türkiye’de birinci Bölge Müdürlüğü olduk. Çalışma ve hizmet alanında da birinci olduk. Bu başarılarda siz arkadaşlarımın özverili çalışmalarının büyük rolü vardı. Çalıştığınız ve şimdi de emekli olarak kazandığınız ücretler helaldir. O yıllarda büyük çaba sarf ettiniz, gece gündüz demeden çalıştınız. Sizleri kutluyorum. Yine bizim çalışmalarımız diğer müdürlüklere de örnek oldu. bizim müdürlüğümüzdeki çalışmalarımıza bu müdürlükler aralıklarla gelip incelemede bulundular. Biz o yıllarda diğer müdürlüklere örnek olduk, bizleri sürekli şekilde takip ettiler. Bu da benim ve arkadaşlarımın gururu ve büyük bir başarısı idi. O günlerdeki birliğimizi şimdi de sürdürüyoruz. Bu birlik, beraberlik ve kaynaşma gününde yine bir aradayız. Programımıza diğer bazı illerden gelenlerimiz de oldu. Bu güzide topluluk beni daha da çok onurlandırdı ve duygulandırdı, bugün yaşadıklarımız bu bambaşka tarif edilemez bir duygu.
Ta yıllar önceki saygı, sevgi, hürmet daha da çok kuvvetlenmiş, daha da birbirimize olan özlemimiz hasretimiz artmış olarak bunu canlı canlı hep birlikte yaşadık. Birçok kurumda yapılamayan bir etkinliği gerçekleştiriyoruz.
Kastamonu olarak yine misafirhanemizde Kenan Evren’i, Bülent Ecevit’i, Turgut Özal gibi liderlerimizi de konuk ettik. Rahmetli Valimiz Kamil Demircioğlu ile de çok büyük anılarımız vardır ve güzel çalışmalarımız oldu. Bölge Müdürü iken Kastamonu ve diğer bazı illerde bulunan 33 değişik vali ile birlikte çalıştık. Bu valilerimizden ebediyete intikal edenlere rahmetle anıyorum. Yaşayanlara da uzun ömürler diliyorum. Tüm katılımcılarımıza, programı organize edenlere, katkısı geçenlere de teşekkür ediyor, arkadaşlarımızdan rahmetli olanlara rahmet diliyorum”

Sait Beyhan Çıngı
Topraksu ve Köy Hizmetleri’nin bir diğer sembol ismi Sait Beyhan Çıngı da yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Benim de Kastamonu ile ilgili çok fazla anım var. Kastamonu’yu unutmak hiç mümkün değil. Ben göreve Tarım Bakanlığı bünyesinde başladım, ardından da Topraksu’ya geçtim, görev süremin 15 senesi Kastamonu’da geçti, 31 yıl 2 ay görev yaptıktan sonra da emekli oldum. Topraksu deyince, o günlerde yaşadığımız binlerce anı var. Topraksu çok güzel çalışmalar ve hizmetler yaptı, şimdi ise o hizmetler yok. Ben yine Topraksu’nun kurulmasından yanayım. Kurulacağına yönelik bir duyum aldım, ama ne derece doğrudur bilemiyorum, ama duymam bile beni çok heyecanlandırdı. İnşallah kurulur ve eski hizmetler tekrar yapılır.”
Muhsin Altındağ
Topraksu ve Köy Hizmetleri’ne yıllarını veren bir diğer isim Muhsin Altındağ da kurumuyla ilgili düşüncelerini şöyle özetledi:
“Topraksu bir aile ortamı içeresinde çalışan başarılı bir teşkilattı. Altyapı ve makine parkı ile personeli tam verim elde eden bir teşkilattı. Ona rağmen Topraksu teşkilatının yaptığı işler göz ardı edildi. Başarılı olan sulama kanalları ile sulama tesisleri ile her daim çiftçinin yanında olan bir kurumdu. Topraksu aynı zamanda bir ekoldü. Bu teşkilatın tekrar kurulması lazım. Çiftçiye büyük hizmetler veren bu teşkilatın yeniden var olmasını istiyoruz. O günlerdeki saygı, sevgi, çalışma azmi ve heyecanını şu anda bir yerde göremiyoruz.”

Erdal Başesgioğlu
“Ben Topraksu’nun en son çalışanlarındanım” diyerek sözlerine başlayan İl Özel İdaresi Yatırım İnşaat Şube Müdürlüğünde göreve devam eden eski İGM Başkanı Erdal Başesgioğlu, şöyle konuştu:
“Topraksu’ya başlamam Temmuz 1984’dür. Beş ay kadar Topraksu da çalıştım, 1985 yılbaşında da zaten kurumları birleştirdiler, ondan sonra da çalışmamıza Köy Hizmetleri olarak devam ettik. Şu anda devlet hizmetinde 32 yılımı tamamlıyorum ama bu devlet hizmetinde görev yaptığım sürece o beş aylık Topraksu’daki devlet terbiyesi ve devlet anlayışı, devlet malını sahiplenme ve arkadaşlık ilişkileri bu 32 yıllık memuriyet hayatıma bir mihenk taşı oldu. Onu da buradan büyük iftiharla ve gururla söylüyorum. O günleri şimdi arıyoruz.”

Birsen Ballıktaş
Faruk Ballıktaş’ın eşi Birsen Ballıktaş, Topraksu ailesinin kadın üye ve eşleri adına yaptığı konuşmada, “BenAnkara’dan Topraksu’ya evlenerek geldim. Kastamonu’ya geldiğim zaman çevre yeni, herkes yeni, arkadaş grupları yeniydi… O günlerde büyük heyecan ve duygu ile birlikte çalışmaya başladım. Kastamonu’nun bizde çok ayrı yeri ve çok ayrı bir önemi, anıları, duyguları var. O günleri şimdi çok arıyoruz. Yeni nesilde o günkü birliktelik, beraberlik, heyecan, çalışma azmi yok. Bunun böyle olması da bizleri üzüyor.”

Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz
Son konuşmayı programı düzenleyen Topraksu’dan emekli Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz yaptı, Deştioğlu ve Korkmaz, ortak duygularını diye getirirken şöyle dediler:
“Geleneksel olarak düzenlediğimiz 3. yemekli kaynaşma, birliktelik ve beraberlik toplantısında bir kez daha birlikte ve beraber olduk. Tüm katılımcılarımıza, emeği ve katkısı geçenlere teşekkür ediyoruz, aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyoruz. Hasta olanlara acil şifalar diliyoruz, tüm arkadaşlarımıza da uzun ömürler diliyoruz. İnşallah böyle nice birlikteliklerimizi ve beraberliğimizi uzun yıllar devam ettiririz. Bu tür programlar bizleri bir araya getiriyor ve bu benzeri başkalarında olmayan etkinliklerimizi ilk günkü heyecan ve duygularla da yapıyoruz.”

Buluşma gecesinde Topraksu çalışanlarından Sümer Gazibeyoğlu cümbüşü ve şarkıları ile programa renk kattı.