Tosya Kıstısı’na coğrafi tescil

  • Tosya Kıstısı Kastamonu’nun 13’ncü coğrafi işaretli ürünü oldu. Tosya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan Tosya Kıstısı, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi.

Tarihi 200 yıl öncesine dayanan ve Rum ustalardan ilçeye kazandırılmış bir takı sanatı olan Tosya Kıstısı, tescillendi.

Tosya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan müracaat sonrasında Türk Patent ve Marka Kurumu, Tosya Kıstısı’nı coğrafi işaretli ürün olarak tescilledi. Tosya Kıstısı, Kastamonu’nun 13’ncü coğrafi işaretli ürünü oldu.

Ağustos 2017’de sadece iki coğrafi işaretli (Taşköprü sarımsağı ve Taşköprü kuyu kebabı) ürünü bulunan Kastamonu’da Vali Yaşar Karadeniz’in girişimleri neticesinde coğrafi işaretli ürün sayısında her geçen gün artış sağlandı.

Son tescille birlikte Kastamonu’da Coğrafi İşaret alan ürünler şöyle oldu: Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Hindi Banduması, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Simidi, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Taş Baskı Dokuma, Kastamonu Tiridi/Simit Tiridi), Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Bıçkısı, Tosya Pirinci ve Tosya Kıstısı.

Kastamonu’ya özgü 17 ürün için de Coğrafi İşaret başvurusu da Türk Patent ve Marka Kurumu’nda inceleme aşamasında.