Tosya’nın 3 beklentisi

• Demiryolu
• Kastamonu duble yolu
• Devrez Üniversitesi

AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, Tosyalı hemşerilerinin diğer seçim ve referandumlarda olduğu gibi bu referandumda da büyük destek verdiğini hatırlatarak, “Bu referandumda kırılan rekorun da Tosya’ya bir dönüşü olması lazım” dedi.

Ekşi, “Tosya için olmazsa olmaz olarak sıralayacağım 3 konu var. Tosya- Kastamonu duble yolu, Tosya Devrez Üniversitesi ve Çankırı Çörekçiler Köyü ile Amasya Suluova arasına yapılacak ve Tosya’dan geçecek olan demiryolu ağı. Tosya bunları istiyor ve hak ediyor” diye konuştu.
Referandumda Kastamonu’da en fazla evet oyu çıkan ilçelerden olan Tosya’nın AK Parti teşkilatı, her seçimde en büyük destek veren Tosya’ya artık geri dönüşlerin olmasını bekliyor.
AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, Tosyalı hemşerilerinin diğer seçim ve referandumlarda olduğu gibi bu referandumda da büyük destek verdiğini hatırlatarak, “Bu referandumda kırılan rekorun da Tosya’ya bir dönüşü olması lazım” dedi.
Metin Ekşi, “Tosya için olmazsa olmaz olarak sıralayacağım 3 konu var. Tosya- Kastamonu duble yolu, Tosya Devrez Üniversitesi ve Çankırı Çörekçiler Köyü ile Amasya Suluova arasına yapılacak ve Tosya’dan geçecek olan demiryolu ağı. Tosya bunları istiyor ve hak ediyor” dedi.
Tosya’nın her zaman iktidarına güvenen bir ilçe olduğunu ve bu doğrultuda desteğini de artarak ortaya koyduğunu söyleyen Metin Ekşi, açıklamasında şunları ifade etti:
“Ben bir parti temsilcisiyim. Ama ondan da öte Tosyalıyım. Tosyalı hemşerilerim bize güveniyorsa, bize düşen görev bu güvenin karşılığını hemşerilerimize ve memleketimize hizmet olarak vermemiz gerekir diye düşünüyorum. Yıllardır kanayan bir yaramız var. O da Kastamonu’nun en büyük ilçesi ve il ekonomisine en büyük katkı sağlayan Tosya’nın il merkezi ile olan doğru dürüst bir yolunun olmamasının ezikliğini yaşıyoruz. Bu ayıp hepimizindir. Geçmişte Karayolları Bölge ile Valilikle görüştük ama iyileştirme adıyla yapılacağı söylendi. Ancak biz bunu kabul etmiyor ve illa da duble yol diyoruz. Diğer bir konumuz Tosyalı hayırsever hemşerilerimiz ve işadamlarımızın katkıları ile önce birinci binayı sonra da ek binayı Tosya’nın yüz akı olarak bitirip halen 1100 öğrenciye ve ek binanın tamamlanmasıyla da 4 binin üzerinde öğrenciye eğitim öğretim hizmeti veren Tosya Meslek Yüksek Okulu’nun 4-5 fakülte ve yüksekokula sahip Devrez Üniversitesi olarak görmek istiyoruz. Tosya için en önemli konuların başında ise demiryolu geliyor. Bilindiği gibi Tosya’da bugün irili ufaklı yani atölyeden fabrikaya kadar kapı sektöründe hizmet veren 600’ü aşkın işyerlerimiz var. Yine geçtiğimiz yılki kayıtlara bakıldığında il genelinde bulunan 33 ihracatçı firmanın 18 tanesi Tosya’da bulunuyor, geri kalan 15 ihracatçı da İl merkezi ve 18 ilçeye dağılmış durumda. Yine Kastamonu’da SFC ve Entegre gibi sektörün lider fabrikaları İran’a MDF ihracatını TIR’larla Amasya Suluova’ya kadar getirip buradan demiryolu ile İran’a gönderiyor. Oysa, ülkede kapı ve tela sektöründe lider durumda olan bir sanayi kentinin karayolu taşımacılığının pahalı olduğu günümüzde yurt içi ve yurt dışı ticari bağlantılarının demiryoluyla daha ekonomik yapabilmesi için hükümet olarak girişimlerde bulunacağız. Tosya’ya 40 kilometre uzaklıktaki Çankırı’nın Çörekçiler Köyü’ne kadar gelen demiryolu ağının Tosya’dan geçerek en yakın Amasya’nın Suluova İlçesi’ne bağlanması hem ekonomik, hem mantıklı hem de caziptir. Nitekim her iki nokta arasındaki mesafe karayolundan 213 kilometredir. Gelecek güzel günler ve aydınlık yarınlar bugünden sonra inşallah daha güzel olacak. Bizlere düşen görev ise mensubu olmaktan onur ve gurur duyduğumuz Tosyamızı daha güzel hizmet ve yatırımlara kavuşturmaktır. Bunun için ilçe teşkilatı, Belediyemiz, il teşkilatımız, milletvekillerimiz ve genel merkezimizle birlikte çalışacağımıza emin olunmasını istiyor ve bu saydığımız konuların takipçisi olacağımızın da sözünü veriyor, bütün hemşerilerime halk oylamasındaki desteklerinden ve bize güvenlerinden dolayı tekrar teşekkür ediyor, en kalbi teşekkürlerimiz ve şükranlarımı sunuyorum”