Tosya’nın yıllardır beklediği baraj için 2023 sözü

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, barajı 2023 yılında devreye almak istediklerini belirterek, “Öyle bir hız verdik ki bu projemize, 2021’de yoğun bir şekilde çalıştık. 2022 yılında yine hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Belli bir tempoyu yakaladıktan sonra hedefimiz 2022 yılında inşallah barajı tamamlama noktasına getirip 2023 yılında hem barajımızı, hem de sulamamızı devreye almak istiyoruz” dedi.

Çankırı Kurşunlu ilçe sınırları içerisinde yer alan ve eski adıyla Devrez Kızlaryolu yeni adıyla da Prof.Dr.Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Baraj tamamlandığı Sadece Çankırı’nın değil, Kastamonu ve Çorum’un da tarımsal üretimine büyük katkı sağlayacak.

Devrez Vadisi’nde yaşayan bölge halkının yıllardır beklediği bir yatırım olan Prof.Dr.Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı tamamlandığında 141 bin 970 dekar münbit arazi sulamaya açılacak. 133 bin 160 dekar arazi ise doğrudan basınçlı boru sistemle cazibeli olarak, 8 bin 810 dekar arazi ise terfili olarak sulanacak.

Barajın temelden yüksekliği 92 metre olacak ve 115 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak. Barajdan en fazla ilimiz yararlanacak. Baraj sayesinde Çankırı’da 57 bin 390 dekar, Kastamonu’da 60 bin 330 dekar, Çorum’da ise 24 bin 250 dekar arazi sulanacak.

Barajın yapım alanında geçtiğimiz haftalarda bir incelemede bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, “Çankırı ilimiz, Kastamonu ilimiz ve Çorum ilimiz için çok çok önemli bir baraj. Buralarda çeltik ekimi yoğun bir şekilde yapılıyor. Sulu tarıma inşallah geçtikten sonra çeltikle birlikte hayvancılık ve tarım burada daha iyi gelişecek” ifadelerinde bulunmuştu.

Özkaldı, barajı 2023 yılında devreye almak istediklerini belirterek, “Öyle bir hız verdik ki bu projemize, 2021’de yoğun bir şekilde çalıştık. 2022 yılında yine hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Belli bir tempoyu yakaladıktan sonra hedefimiz 2022 yılında inşallah barajı belli bir seviyeye getirip tamamlama noktasında 2023 yılında hem barajımızı hem de sulamamızı devreye almak istiyoruz” dedi.

Devrez Kızlar Yolu barajı hiç kuşkusuz en çok Tosyalı çeltik üreticilerini sevindirecek. Son yıllarda su sorunu nedeniyle çeltik üretiminde verimin giderek gerilediği Tosya’da üreteciler bu barajın yapılmasını dört gözle bekliyor.

Tosya Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, pirinç ekiminin yapıldığı Devrez Vadisi boyunca yaklaşık 15 köy halkının geçim kaynağı olan çeltik üretiminin su sorunu nedeniyle üretiminin her geçen gün azaldığına dikkat çekmişti.