TÜKD’in Yöresine Değer Katan Kadın Ödülü Prof.Dr.Eruz’un

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kastamonu Şubesi tarafından 2021 yılı Yöresine Değer Katan Kadın Ödülü, Prof. Dr. Fatma Sakine Eruz’a verildi.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kastamonu Şubesi üyeleri ve burs alan öğrencilerinin katılımıyla online olarak düzenlenen ödül töreninde konuşan derneğin şube başkanı Latife Ergün, Prof. Dr. Fatma Sakine Eruz’un Kastamonu sevdalısı olduğuna dikkat çekti.

Derneklerinin onur üyesi de olan Prof.Dr. Eruz’un başka bir çok vakıf ve derneklerle de çalışmalar yaptığını ve pek çok gence burs sağladığını ifade eden Latife Ergün, “Burs sağladığı gençlerle doğrudan ilgilenerek mentorluk yapmakta, yardımcı olmakta ve yol göstermektedir” dedi.

Prof.Dr.Eruz’un çeviri bilim, çeviri tarihi, kültür bilim, kent kültürü, Kastamonu kültürü, Atatürk ve kadın hakları ve sözlü tarih üzerine çalışmalar yaptığını da ifade eden Latife Ergün, “Araştırmalarında Kastamonu kültürü ve Kastamonu kadını önemli bir yer tutmaktadır. “Evrensel Kastamonu Öyküleri” başlıklı kitabında dört farklı kesimden kadının öyküsünü anlatmaktadır.  Son kitabı “Yüzyıla Derin Bakış” da ise babası Opr. Dr. Şükrü Esen’i ve son yüzyıla ait yaşanmış pek çok öyküyü akıcı bir dille anlatmıştır. Ve yine bu kitabın gelirini Kastamonu kadın derneklerine bağışlayacağını bildirmiştir. Eruz’un Osmanlı devletinde çok kültürlülük, tercümanlar ve Türkiye Cumhuriyeti’nde çok kültürlülük üzerine 2009 yılından bu yana yurtiçi ve yurt dışında (Almanya, Avusturya, İtalya) açtığı 18 sergi ve 30’un üzerinde sunumu bulunmaktadır. Bu sergiler çok dillidir. Graz Üniversitesi’nde açılan sergi daimi sergiye dönüştürülmüştür.  Eşi ile birlikte yaptırdıkları Aytaç Eruz Lisesi’nin koruyuculuğuna da devam etmekte ve çocukların aydınlanması için yılda birkaç kez Çağdaşlık, Atatürkçülük, Laiklik, çalışkan, dürüst ve iyi insan olma konularında söyleşiler yapmaktadır” diye konuştu.

Ödül takdiminin ardından Prof. Dr. Fatma Sakine Eruz ise verilen bu ödülün kendisini çok heyecanlandırdığını ve daha çok çalışması için yeni bir neden yarattığını ifade ederek teşekkürlerini iletti. Çalışmanın ve üretmenin vatan borcu olduğunu ifade eden Prof.Dr.Eruz, online ödül töreninde kendisini dinleyen öğrencilere ise şunları söyledi:

“Çalışkanlık ve merakınızı hiçbir zaman yitirmeyin. Size yeni ufuklar açacak konularla ilgilenin ve öyle insanlarla dost olun. Çok kitap okuyun. Yeni diller öğrenin. Dürüstlükten ayrılmayın.”