TÜKODER’den pahalılık tepkisi

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü

Tüketiciye verilmesi gereken desteğin yıllardır esirgendiğini söyleyen TÜKODER Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu, Dünya Tüketiciler Günü’yle ilgili mesajında akaryakıt ve et fiyatları ile iletişim hizmetlerindeki vergi yükünün yüksekliğine tepki gösterdi.

Tüketiciyi Koruma Derneği Kastamonu Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününün kutlandığını belirterek, “Anayasanın 172/A maddesinde: “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” Amir hükmü yer almaktadır. 1982 yılından bu yana geçen onlarca yıla rağmen, iktidara gelen hiç bir parti, ne yazık ki, yeterince buna uygun davranmadı; Tüketicilerimizin örgütlenmesini ve kurumsallaşmasını teşvik etmedi, Anayasal yükümlülükleri doğrultusunda vermesi gereken desteği esirgediler” dedi.

Tüketiciler olarak hala dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandıklarını ifade eden Kırıkoğlu, “Elektrikte kayıp kaçak yükü hala tüketicilerin sırtındadır. Petrol, doğalgaz fiyatları ucuzluyor, ama tüketicilere yansıtılmıyor. İletişim ücretlerinden, hala çok yüksek ek vergiler alınıyor. Telefon, elektrik, su doğalgazda, hala, sabit ücret alınıyor. Yüksek yargı kararlarıyla hükme bağlanan, dosya masraflarının iadesi için, genel bir düzenleme hala yapılamıyor. Dar gelirli tüketiciler et yiyemez oldu. Et fiyatlarının düşmemesi için, et lobisi hala direniyor” şeklinde konuştu.

Tüketiciler olarak, tüketici örgütleri olarak, elde etmiş oldukları kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımlar elde etmek için daha çok çalışmanın gerektiğini söyleyen Kırıkoğlu, “15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günümüz kutlu olsun. Evrensel tüketici haklarımızı öğrenelim, çocuklarımızın geleceği için bilinçlenelim, tüketiciler olarak birleşelim, tüketimden gelen gücümüzün farkında olalım, TÜKODER’e üye olalım” ifadelerini kullandı.