"Tünel 2017'de trafiğe açılacak"

Kastamonu Kent Konseyi 12. Olağan Genel Kurulu, cuma akşamı Belediye toplantı salonunda büyük bir katılım altında gerçekleşti. Toplantı beklenildiği gibi uzun sürerek 3 saat 40 dakikada tamamlandı. Vali Şehmus Günaydın ve milletvekillerinin mazeret bildirerek katılmadığı toplantıya, Rektör Seyit Aydın’ın yada herhangi bir üniversite yetkilisinin ise iştirak etmemesi tepkiyle karşılandı.

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri birinci ağızdan merak edilenleri cevapladı.

Kent Konseyi olarak yaptıkları incelemeler ve aldıkları bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapan Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik, Ilgaz Tüneli’nde ışığın 2016 yılı içerisinde, tünelin açılışının ise 2017 yılında olacağını söyledi.

İnebolu yoluyla ilgili tünel projelerinin onaylanmaya başladığını da söyleyen Mehmet Çelik, “Beş tünelin üçünün projesi tamamlandı. İki tünel projesi ise bu yıl içerisinde yapılacaktır. İhalelerine ise projeler tamamlandığında geçileceği bilgisine ulaşılmıştır. Projeler tamamlandığında Ankara Kızılay’dan otomobiline binen bir vatandaşımız iki buçuk saatte İnebolu’ya inebilecektir. Bu durum turizmimizin gelişimine de katkı sağlayacaktır” dedi.

Kastamonu Üniversitesi’yle ilgili gelişmeleri yakından takip etmelerine karşın, yetkililerden bilgi alamadıklarını da söyleyen Mehmet Çelik, “Üniversitemizin fikir babası olması gerektiğini düşünüyoruz. Tıp Fakültesi’nin son durumu hakkında yetkililerin genel kurula bilgi vermesini rica ediyorduk. Ama biz üniversitemizin rektöründen randevu alamadığımız gibi temsilci de maalesef toplantılarımıza katılmamaktadır” dedi.

Halk otobüslerinin kullanımında engelli vatandaşlardan şikayetler aldıklarını da söyleyen Mehmet Çelik, konunun yetkililerce değerlendirilmesini talep etti.

Son yıllarda ilimizin en büyük tanıtımının Kastamonuspor sayesinde yapıldığını da söyleyen Mehmet Çelik, “Takımımızın Ziraat Türkiye Kupası’ndaki başarısı bizleri gururlandırmıştır. Bu noktada Sezar’ın hakkını Sezar’a verilmelidir. Çünkü Belediye Başkanı Tahsin Babaş olmasaydı bugün Kastamonuspor olmazdı. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum ve başarıların sürmesini diliyorum. Takımızın yöneticilerine, teknik ekibine ve futbolcularına da şükranlarımızı sunuyorum” dedib

Mahalli İdareler Eğitim Merkezi, Doğa Kültür Köyü, Yurdun Tepe gibi projelerde amaca ulaşamadıklarını da söyleyen Mehmet Çelik, demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu konularının da yakın takipçileri olduklarını söyledi.

Mehmet Çelik, konuşmasının diğer bölümünde ise Kastamonu Belediyesi iki yıllık süre içerisinde hayata geçirdiği ve geçireceği projelerinden bahsederek sık sık Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teşekkür etti.